ikona pliku doc

Legalizacja Marihuany w Polsce notatki

Referat


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 26,50 kB.


Legalizacja marihuany w Polsce

Jednym z aktualnie gorętszych tematów związanych z narkotykami w Polsce jest legalizacja kanabinoli, szczególnie marihuany. Wiele krajów ma inne podejście prawne do tematu marihuany. W Polsce aktualnie wytwarzanie, posiadanie czy handel marihuaną jest zabroniony, lecz od 22 czerwca 2017 roku została zalegalizowana marihuana, która przeznaczona jest do celów medycznych, przy wytwarzaniu preparatów farmaceutycznych w określonych warunkach.
W innych krajach jak w Belgi, Holandii czy Kanadzie dopuszczone jest legalne posiadanie na użytek własny narkotyku oraz hodowania drzewek w określonej niewielkiej ilości. W wielu krajach posiadanie marihuany w określonej ilości jest traktowane jako wykroczenie (np. w Czechach, Estonii), natomiast inne podchodzą znacznie surowiej traktując to już jako przestępstwo, niezależnie od posiadanej ilości (np. Słowacja, Litwa).
Temat legalizacji marihuany w Polsce jest stale odświeżany, zarówno w telewizji, jak i w Internecie, przy czym budzi duże kontrowersje. Wiele osób uważa, że mogą pojawić się nowe zagrożenia, które wynikną z legalizacji marihuany, natomiast druga grupa osób twierdzi, że legalna sprzedaż mogła by przyczynić się do dużego zarobku dla rządu, a pieniądze z jej sprzedaży mogły by zostać przeznaczone na leczenie uzależnień (np. od opioidów). Często jest to temat wykorzystywany przy wyborach do sejmu przez kandydatów, w celu pozyskania głosów oraz jako motyw porannych rozmów w programach telewizyjnych.
Największym problemem w legalizacji marihuany są jej właściwości uzależniające, które mogą przyczynić się do uzależnień i zwiększenia popularności innych narkotyków, które są bardzo szkodliwe (np. opioidów), co może przyczynić się do pogorszenia warunków społecznych osób, które mogą poczuć się zagrożone ze strony osób zażywających.
Aktualnie tematy dyskusyjne posiłkują się danymi statycznymi innych krajów, które zalegalizowały kanabinole, np. Stany Zjednoczone, z których wynika, że udostępnienie możliwości legalnego zakupu marihuany w sklepach sprawiło, że liczba zgonów, które zostały spowodowane przez przedawkowanie opiatów spadła o ok.25%. Co ciekawe, większość tych zgonów była powodowana przez leki przeciwbólowe, gdzie skala ich żażywania w Stanach Zjednoczonych jest ogromna.
Dodatkowym motywem przemawiającym za legalizacją marihuany w Polsce jest to, że pomimo że ma działanie uzależniające, to według badań tylko ok.9% osób dorosłych jest narażona na uzależnienie, a w przypadku alkoholu, który jest legalny w Polsce procent ten wynosi już 15, a nikotyny, która jest zawarta w produktach tytoniowych wynosi aż 32%.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 26,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!