ikona pliku docx

Konspekt zajęć, zabawy rozwijające poszczególne typy inteligencji notatki


  144 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 144
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 19.12 kB.


KONSPEKT ZAJĘĆ

EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZYCH

DLA  DZIECI 7-LETNICH

 

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci 7-letnich, uczniów kl I szkoły podstawowej. Przed każdą zabawą zamieszczono wskaźniki, które służą do określenia, jaki rodzaj inteligencji przeważa u dziecka

 

    Cel główny:

Diagnoza zdolności oraz wspomaganie rozwoju wszystkich typów inteligencji dziecka.

Cele szczegółowe:

- doskonalenie zwinności ciała

- wyrabianie śmiałości i wiary we własne siły oraz możliwości

- wzbudzanie w dziecku poczucia sukcesu

- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie

- uświadomienie dzieciom, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka

- rozwijanie aktywności twórczej

- poszerzenie wiedzy na temat ekologii

 

Pomoce dydaktyczne

Kartoniki z wyrazami o tematyce ekologicznej, zestaw liter, kartoniki z wyrazami, kosz z owocami i warzywami, kolorowe pojemniki, metalowe, plastikowe i papierowe przedmioty, płyta CD z muzyką, puszki aluminiowe, gazety, quiz przyrodniczy.

 

Przebieg zajęć:

I. Rozwijanie inteligencji językowej.

Wskaźniki:

1.Dziecko sprawnie posługuje się językiem i bez trudu zapamiętuje podane słowa.

2.Dziecko aktywnie uczestniczy w grach słownych

3.Uczeń tworzy nowe historie i opowiadania używając bogatego słownictwa.

 

Przebieg zabawy: Dziecko losuje kartonik z wyrazem o tematyce ekologicznej, odczytuje go po cichutku i układa zagadkę z tym wyrazem, przedstawia ją kolegom. Następnie nauczycielka mówi zagadkę a zadaniem dziecka jest jej rozwiązanie ułożyć z rozsypani literowej. Dzieci siedzą w kręgu, pierwsze dziecko podaje słowo. Zadaniem pozostałych dzieci jest podawanie wyrazów zaczynających się od ostatniej litery poprzedniego słowa. Na koniec dzieci łączą się w pary, każda para losuje po dwa kartoniki z wyrazem, następnie dzieci odczytują wyrazy i układają krótkie opowiadanie z uwzględnieniem tych dwóch słów. Opowiadanie przedstawiają kolegom.  

 

 

II. Rozwijanie inteligencji logiczno-matematycznej.

 

Wskaźniki:

 

1.Dziecko bez trudu zlicza, porządkuje i klasyfikuje dane przedmioty.

2.Wykazuje duże zainteresowanie pracą z liczbami, schematami, dokonuje szybkiej kalkulacji.

3.Uczeń tworzy nowe zbiory według wymyślonych przez siebie wzorów i zależności.

 

Konkurs I

Każda grupa otrzymuje kosz z naturalnymi okazami.
Zadaniem dzieci jest nazwanie, prawidłowe zliczenie i przyporządkowanie do odpowiednich grup według poleceń nauczycielki
:

Warzywa:: marchew, pietruszka, papryka, ogórek..
Owoce: jabłko, gruszka, banan, pomarańcza
Owoce suche: orzechy, kasztany , żołędzie.

Tworzenie zbiorów (klasyfikowanie) grupy różnych roślin, miejsce ich występowania

- przeliczanie, szacowanie, których jest więcej, a których mniej)

Na planszy, nauczycielka poszczególnym zespołom zapisuje punkty.

Konkurs II

Segregacja śmieci- metal, papier, plastik dzieci segregują w pojemniki oznaczone odpowiednim napisem i kolorami [żółty, zielony i niebieski]. Ta grupa, która zrobi to najszybciej otrzymuje punkty.

 

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 19.12 kB. Pobierz całą treść w pliku.


Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!