ikona pliku doc

Koncepcja pedagogiczna Aleksandra Kamińskiego notatki

Koncepcja pedagogiczna Aleksandra Kamińskiego


  245 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 245
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 53.50 kB.


Uniwersytet Wrocławski      
Instytut Pedagogiki

Koncepcja pedagogiczna Aleksandra Kamińskiego
                 
Joanna Ryba
Gr. 4
      Aleksander Kamiński to postać wybitna w dziedzinie pedagogiki, ale także ceniona postać w środowisku harcerskim. To właśnie dzięki doświadczeniom z „harcerskiego szlaku” mógł stworzyć swoją własną koncepcję pedagogiczną.
      Aleksander Kamiński urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie w rodzinie aptekarza Jana Kamińskiego i jego żony Petroneli.
Anna Zawadzka, O Aleksandrze Kamińskim „Kamyku”, Warszawa 2001, Harcerskie Biuro Wydawnicze Horyzonty, s. 4. Był wybitnym animatorem ruchu skautowego, twórcą metody zuchowej, żołnierzem ruchu oporu i przywódcą „małego sabotażu” w okresie II wojny światowej, pisarzem, pedagogiem i naukowcem.
Bogusław Śliwerski, Współczesne teorie i nurty wychowania, Kraków 1998, Oficyna Wydawnicza Impuls, s. 77.
      W tym miejscu watro zatrzymać na tym, iż był on twórcą ruchu zuchowego w Polsce czyli jednego z poziomów drogi harcerskiej przeznaczonej dla dzieci początkowo w wieku lat 8 do 11, teraz natomiast dla dzieci od lat 6 do 10. Pod koniec lat dwudziestych Aleksander Kamiński stworzył oryginalną polską metodę pracy z dziećmi w tym wieku, opartą głównie na zabawie.
Teresa Wieczorek, Wilczki i zuchy przez pierwsze dwadzieścia lat ruchu harcerskiego, [w:] Metoda zuchowa Aleksandra Kamińskiego – tradycja i teraźniejszość, Warszawa 2004, Harcerskie Biuro wydawnicze Horyzonty, s. 26. W swojej koncepcji czerpała z doświadczeń i metody harcerskiej.
      Koncepcja pedagogice Aleksandra Kamińskiego umiejscowiona jest w koncepcji humanistycznej, a sam Aleksander Kamiński był związany z Katedrą Pedagogiki Społecznej i przejawy tego możemy odnaleźć w jego koncepcji.
Bogusław Śliwerski, Współczesne teorie…, 78-80.
      Dla Aleksandra Kamińskiego dużym autorytetem był jego kierownik w katedrze Pedagogiki ogólnej na Uniwersytecie Ł
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 53.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!