ikona pliku docx

Kompleksowa rehabilitacja w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów notatki

Praca napisana na temat Kompleksowej rehabilitacji w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów


  1245 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1245
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 27,57 kB.


Kompleksowa rehabilitacja w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów

Choroba reumatoidalnego zapalenia stawów oznaczona skrótem R.Z.S., znana pod nazwą gościec przewlekły postępujący albo artretyzm polega na zakłóceniach w układzie immunologicznym organizmu. To rodzaj choroby autoimmunologicznej, autoagresyjnej, w której organizm nie potrafi obronić się przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi, lecz sam działa na swoją niekorzyść atakując własne komórki i tkanki. RZS może mieć charakter przewlekły, z pojawiającymi się okresami stanów ostrych lub ich remisji. Choroba często prowadzi do kalectwa, a nawet do śmierci. Przyczyna występowania choroby jest ciągle nieznana. R.Z.S atakuje ok. 1% populacji, w tym trzykrotnie częściej kobiety, ale choroba przebiega u nich łagodniej niż u mężczyzn. . Najczęściej atakowane są stawy: szyjne, szczękowe, w stopie, kostkach, biodrach, drobne stawy rąk i nadgarstków, stawów ramiennego, łokciowego. Kręgosłup, oprócz kręgów szyjnych, z reguły nie jest objęty chorobą.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów niszczeniu ulegają torebki stawowe, w których toczy się proces zapalny. Do błony maziowej wyścielającej jamę stawu przenikają duże ilości białych krwinek, organizm reaguje podwyższeniem ciepłoty, miejscowym zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem. Powoli zmieniane komórki błony maziowej rozrastają się powodując pogrubianie się i naciekanie maziówki oraz obrzęki w obrębie stawu, a z czasem toczący się proces chorobowy uszkadza chrząstkę i kość. W efekcie niszczeniu i osłabieniu ulegają otaczające staw mięśnie, ścięgna, więzadła, czego efektem są utrudnienia w ruchomości stawów i często do niezdolności zawodowej.

Choroba doprowadza początkowo do uszkodzenia ścięgien, więzadeł, chrząstek, mięśni i kości, a wreszcie do trwałych zniekształceń stawów. W procesie chorobowym wydzielają się enzymy, które trawią powoli wszystkie elementy stawu i otaczające go mięśnie oraz kość, zmniejszając przestrzeń wewnątrz stawową i zmieniając ustawnie i kształt stawu.

Najczęściej R.Z.S. rozpoczyna się bólem w jednym albo w stawach kończyn górnych, a czasami pojawieniem się nadwrażliwości nadgarstka przy wykonywaniu ruchu. W niektórych przypadkach stawy robią się opuchnięte i pogrubione nawet w pierwszej fazie choroby. Objawy te uwidaczniają się rano, kiedy występuje sztywność stawów mijająca po upływie od pół godziny do paru godzin. Często pojawiają się wówczas objawy ogólnego złego samopoczucia, nocne poty, zmęczenie, stany podgorączkowe, słaby apetyt, zmniejszenie wagi ciała. Choroba przebiega różnie: całkiem łagodnie - wtedy prawidłową diagnozę często można określić w późniejszym czasie (brak zmian stawowych); skokowo - kiedy występują długie okresy bezobjawowe; aktywnie - bardzo intensywne dolegliwości w szybkim tempie, kiedy musimy włączyć bardzo silne leki.

Istnieje duża różnorodność w rozmieszczeniu zmian chorobowych. Teoretycznie choroba może dotknąć każdy ze stawów. Najczęściej jednak atakuje ona stawy dłoni i palców rąk, a czasami stawy kolan i stóp. Zmiany chorobowe należy leczyć od początku choroby lekami o działaniu trwającym stosunkowo długo w przeciwnym razie następuje nasilenie dolegliwości o obrzęków stawów. Poza zasięgiem choroby istotne jest jej nasilenie; stany zapalne objawiają się obrzękiem, zaczerwienieniem, rozgrzaniem i bólem, który na dodatek może być nasilony ogólnym, generalnym spadkiem odporności a co za tym idzie pogorszeniem się stanu zdrowotnego ( chory szybko się męczy, czuje osłabienie.. itp. ) i zmianami w krwi. Proces zapalny może wystąpić również w kaletkach maziowych i pochewkach ścięgien ( widoczne głównie w obrębie dłoni i stóp )prowadząc niekiedy - w przypadkach gdy ścięgna przechodzą poprzez szorstkie krawędzie kości - do ich wystrzępienia a nawet przerwania. Zdarza się - szczególnie w stawie kolanowym - że w wyniku wysięku śródstawowego jama stawowa jest rozszerzana workowato w konkretnym kierunku.

R.Z.S. jest uznawana za chorobę stanu przewlekłego, a zakończenie zależy nie tylko od leczenia ale i od charakterystycznego dla danego pacjenta przebiegu choroby. Często dochodzi do jej remisji, nawet w okresie wielu lat od pierwotnego wystąpienia choroby. Celem starań rehabilitacyjnych jest zmniejszenie aktywności RZS i osiągnięcie stanu zatrzymania. Najczęściej dochodzi do remisji nie oznaczającej maksymalnego zniesienia objawów oraz dolegliwości, definiowanej jako:

- poranne sztywnienie stawów trwająca poniżej 10 min,

- brak objawów zmęczenia,

- brak bólu stawów,

- stawy nie reagują bólem na ucisk i ruch,

- brak obrzęku w stawach i pochewkach ścięgien,

- opadanie krwinek w normie,

Rehabilitacja:

Rehabilitacja będąca procesem medyczno-społecznym dążącym do umożliwienia osobom z chorym narządem ruchu godnego życia oraz społecznego dowartościowania - dzisiaj nie ogranicza się do podstawowej choroby, ale obejmuje wszystkie skutki wywołane przez uszkodzenie zdrowia tych osób. Obok upośledzenia fizycznego obejmuje też reakcje psychiczne często stanowiące dla postępów rehabilitacji barierę trudną do pokonania(rehabilitacja psychologiczna) jak i skutki społeczne, rodzinne, zawodowe(rehabilitacja społeczna i zawodowa). Musi być ona zespolona, aby była skuteczna. Rehabilitowanie pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów jest trudne, albowiem występujące w tym samym czasie w wielu stawach procesy zapalne oraz zniekształcenia w połączeniu z zanikami i zmniejszaniem się siły mięśniowej, znacznie utrudnia usprawnienie narządu ruchu. Dodatkowo sytuacje utrudniają okresowe zaostrzenia choroby, występujące bez wyraźnego powodu, co podważa wiarę chorych w możliwość trwałego polepszenia. Dlatego rehabilitacja w R.Z.S. powinna być kompleksowa, prowadzona powinna być pod kierunkiem specjalisty z zakresu reumatologii. Wymaga współpracy całego zespołu lekarzy o różnych specjalizacjach ( internisty, ortopedy, specjalisty rehabilitacji oraz fizjoterapii ), pomocy specjalistów dziedzin fizjoterapii, ergoterapii, terapii sportowej, psychologii, dietetyki i pielęgniarstwa, odpowiedniego wyposażenia budynku zgodnego z potrzebami ludzi chorych i wymaganiami fachowych terapeutów, dostępu do podstawowej opieki medycznej, laboratorium analitycznego, RTG i USG, możliwości konsultacji lekarzy innych specjalności. Leczenie musi być zorganizowane jak najbliżej miejsca zamieszkania niepełnosprawnego co ogranicza możliwości stosowania leczenia częściowo stacjonarnego do dużych miast i ich bliskiego sąsiedztwa. Bez względu na to czy rehabilitacja jest prowadzona w taki sposób czy stacjonarnie, powinna zawsze zawierać:

  1.  diagnostykę umożliwiającą ustalenie stadium oraz nasilenia RZS i zespołów chorobowych, które często towarzyszą,
  2.  środki terapeutyczne w formie gimnastyki leczniczej i leczenia zabiegowego ( także komory zimna, treningu mięśni), zgodnie z metodyką terapeutyczną,
  3.  trening ochrony stawów, funkcjonalny oraz doradztwo ergoterapeutyczne,
  4.  informowanie chorego o tym co mu dolega ( także szkolenie jeśli to możliwe ),
  5.  indywidualne porady psychospołeczne, nauka treningowego odprężenia mięśniowego,
  6.  ocena społeczno- medyczna, ewentualne zlecenie środków sprzyjających pracy zawodowej,
  7.  dokładny raport z przeprowadzonej rehabilitacji, plan dalszej opieki,

Gimnastyka lecznicza

Dla chorych na RZS jest niezmiernie ważna i niezbędna, daje różnorodne możliwości uzależnione jedynie od zaawansowania i poziomu zaawansowania choroby a więc od stopnia obciążenia pacjenta. Poza fazą ostra w której możliwe jest jedynie leżenie o ile to możliwe bezbolesne, mające na celu zapobieganie przykurczom i nieprawidłowym pozycjom, można realizować ćwiczenia bierne oraz wykonywane z użyciem przyrządów znoszących działanie siły ciężkości, stanowiących fazę wstępna do ćwiczeń aktywnych tzn. takich które obejmują zakres ruchu celem jego stałego zwiększania. Poruszające się mięśnie stabilizują stawy poprawiając jednocześnie swoją siłę, w tym celu podczas gimnastyki powinno się stworzyć niewielki opór, wykorzystać też można naturalne oporownie wodne albo częściowe zniesienie siły ciężkość. Często obok ćwiczenia stawów i mięśni konieczne jest rozciąganie skróconych mięśni, a w przypadk...

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 27,57 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!