ikona pliku docx

kompetencje nauczyciela notatki

kompeytencje pedagoga


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 16,56 kB.


Kompetencje komunikacyjne pedagoga.

Nie od dziś wiadomo, że kompetencje komunikacyjne w pracy pedagoga mają duże znaczenie. Szczególnie istotnie okazują się one w relacji pedagog uczeń, ponieważ pozwalają nawiązać porozumienie i współpracę. Poza tym wpływają znacząco na skuteczność przekazu samego pedagoga .

Zanim jednak potwierdzę słuszność powyższej tezy, chciałabym pokrótce zdefiniować terminy „kompetencja” i „ komunikacja”. Termin „kompetencja” używany jest zwykle jako określenie pewnych indywidualnych umiejętności zdolności człowieka . Kompetencja komunikacyjna określa umiejętności porozumiewania się za pomocą języka.

 W literaturze przedmiotu spotykamy się z wieloma definicjami komunikacji, które różnią się między sobą pod względem językowych sformułowań. Wyróżnia się między innymi intencjonalny, symboliczny i społeczny charakter komunikacji.

Termin komunikacja często pojawia się literaturze pedagogicznej, oznacza porozumiewanie się, przekazywanie myśli, udzielanie wiadomości. Komunikowanie się jest wiec podstawa interakcji, ma charakter sprzężenia zwrotnego, polegającego na wzajemnej wymianie informacji przez partnerów interakcji oraz jest procesem mającym ciągłość i trwającym w czasie.

Nie wolno pominąć kolejnego działania, które należy wykonać  jest prześledzenie modelu kompetencji komunikacyjnych. Ułatwi to bowiem stworzenie rysopisu pedagoga właściwie ukierunkowanego na pracę z uczniem, jaki i przygotowanego do umiejętnego przekazywania informacji.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 16,56 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!