ikona pliku docx

Kolokwium sem.I Wprowaczenie do psychologii notatki

Pytania i odpowiedzi do kolokwium semestr I psychologia


  295 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 295
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 74.37 kB.


1.Opisz psychologię introspekcji elementów

Wundt-założyciel pierwszego laboratorium psychologicznego w Lipsku

Titchener

Ebinghous-stworzył teorię wolnych skojarzeń

Introspekcja=dokonywanie wglądu w samego siebie ale także sposób na poznawanie świata. Teoria ta mówi ,że człowiek ma własny sposób na poznawanie świata i dotyczyła samopoczucia fizycznego i psychicznego. Metodą badawczą wprowadzoną w Niemczech były testy papierowe. Psychologowie zajmujący się tą metodą to ATOMIŚCI

Przykładem introspekcji elementów będzie osoba ,która wchodząc do sali najpierw zauważa pojedyncze osoby a później stwierdza :o studenci.                      Teoria elementarna to koncepcja życia psychicznego jako kompleksu elementów składowych zjawisk elementarnych. Zjawiska psychologiczne mogą istnieć samodzielnie bądź też łączyć się ze sobą.

2.Opisz introspekcję postaci

Wertheimer

Keller- do badań na mózgu wprowadził małpy

Kaffke

Introspekcja=dokonywanie wglądu w samego siebie ale także sposób na poznawanie świata. Teoria ta mówi ,że człowiek ma własny sposób na poznawanie świata i dotyczyła samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Przykładem introspekcji postaci będzie osoba , która po wejściu do Sali stwierdzi: o studenci! I dopiero później zacznie spostrzegać pojedyncze osoby.

Teoria postaci to koncepcja opowiadająca się za tym, aby życie psychiczne traktować jako twór złożony z pewnych wyłaniających się całości, to ogólny zarys sytuacji.

3.Zalety i wady Behawioryzmu

Watson amerykański psycholog , kier. laboratorium w Niemczech. Opisał metodę naukową ,która mówi, że człowieka można poznać badając jego zachowanie bo zachowaniem pokazujemy co dzieje się w nas./ B. uważali ,że to co dzieje się w naszej psychice pod wpływam środowiska widać w naszym zachowaniu./

Bodziec/syt.zew.która może wpływać na to jak się zachowujemy/ ->Reakcja   S-R

Wg Behawiorystów człowiek ma prawo różnie się zachowywać. Ich zasługą było wykorzystanie do badań matematyki .Dzięki temu powstały profile zawodowe, aparatura do testów, można było robić badania grupowe , prowadzić statystyki, stworzyli wykrywacz kłamstw.

Metoda ta miała jednak i swoje wady, ponieważ stosowano sztywne normy nie biorąc pod uwagę indywidualnych cech człowieka

Reakcję można zmienić poprzez manipulowanie człowiekiem

     S-0-R

    Zmienne pośredniczące na nasze reakcje

Na bazie B. powstał NEOBEHAWIORYZM ,którego twórcy/Tolman ,Hull/uważali ,że nasze postępowanie może się zmienić poprzez popędy i nawyki/ateista widzi ducha na cmentarzu/.Stworzyli teorię równowagi , która tłumaczy nasze zachowanie .Wszyscy chcemy być jednakowi czego przykładem jest moda. Mamy tendencję żeby być jednakowymi /modnymi/ ale innymi.                                         4.Zasługi klasycznej psychoanalizy Freuda

1.Podniesienie do rangi metody badawczej rozmowy z pacjentem

2.Wytłumaczenie marzeń sennych

3.Tłumaczenie pomyłek

4.Tłumaczenie przypadkowych zachowań

5.Metoda wolnych skojarzeń

5.Opisz jednego  z uczniów Freuda

Carl Jung-Psychoanaliza Analityczna- mówi ona ,że na nasze zachowanie wpływa nasza podświadomość nie świadomość. Polegała ona na wydobyciu z podświadomości ukrytych informacji( Archetypy el. strukturalne nieświadomości), które wyparliśmy ze świadomości ,np. molestowanie w dzieciństwie.       

Zauważał on, ze nerwicowe problemy rodziców są przyczyną powstawania tych samych problemów u dzieci. Wszelkie stany zanurzeniowej równowagi udzielają się dzieciom i mają na nie wpływ. Jung podkreśla rolę wczesnych oddziaływań matki na dziecko.

6.Co to jest frustracja?

Frustracja niemiły, emocjonalny stan:
-gdy chcemy osiągnąć cel i napotykamy przeszkody ,których nie spostrzegamy
-gdy chcemy osiągnąć cel a mamy przeszkody ,które spostrzegamy
-gdy chcemy osiągnąć cel a mamy przeszkody, na których pokonanie spożytkowujemy dużo energii w wyniku czego zapominamy ,jaki był nasz cel

7.Podaj rodzaje przyczyn frustracji ,opisz jedną.(4)

Zewnętrzne bierne

Zewnętrzne aktywne

   Wewnętrzne bierne ( Nic nie możemy z tym zrobić. Mimo, że całe życie planowałeś zostać pilotem nie     zostaniesz bo masz słaby wzrok…albo śpiewaczką operową bo nie masz głosu…

                Wewnętrzne aktywne                           

8.Opisz zmiany w zachowaniu.(3)

1.Agresja-trwa krótko ,daje poczucie ulgi ,może być skierowana na inny obiekt np. kopiemy krzesło …

2.Regresja-pojawienie się zachowania na niższym poziomie intelektualnym np. zaczynamy płakać, ale za chwilę poprawiamy makijaż- bierzemy się w garść.

3.Fiksacja-powtarzanie błędnych zachowań ,wiedząc że nie doprowadzą do celu/Lgniemy do popełniania błędów/np. postanawiamy odchudzać się a potem i tak się najadamy.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 74.37 kB. Pobierz całą treść w pliku.


Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!