ikona pliku doc

kazusy kodeks karny notatki

Moje zadanie. Dostałam za nie 100 pkt


ocena: 4.0, 1
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 27.00 kB.


KAZUSY KODEKS KARNY
      Czy w przemiotowej sytuacji znajdzie zastosowanie polski kodeks karny co do czynu, którego dopusciła się Dagmara T.
Zgodnie z zasadą personalną ( inaczej zasadą narodowości podmiotowej ) obywatel polski powinien stosowac się do prawa polskiego nawet gdy przebywa za granicą. Oznacza to, że po powrocie do kraju będzie on pociagniety do odpowiedzialności przed sądem polskim. Warunkiem jednak odpowiedzialności za czyn popełniony zagranicą jest uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę w kraju gdzie zostało popełnione. Zgodnie z art. 109 KK wymagana jest podwójna przestępczość czynu.
Jeżeli kara za przestępstwo w danym kraju jest korzystniejsza dla sprawcy, sąd może uwzglednić ta różnicę na korzyść sprawcy.
Wg art. 6 par.2 KK zebrane dowody przekazuje w naszym wypadku zostaną przekazane do Polski. Dagmara T. stanie przed Sądem w Polsce zgodnie z art. 109 kk
      Czy w przedmiotowym stanie faktycznym lekarz może powołać się na stan wyższej konieczności i wykonać zabieg chirurgiczny bez zgody pacjenta i czy w tym stanie rzeczy lekarz poniesie odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu pacjentki wrazie dokonania udanego zabiegu chirurgicznego?
Jest to typowy przykład kazusu, w którym dochodzi do kolizji obowiązków: ratowanie życia, a respektowanie woli pacjenta.
Miałam watpliwości czy powołać się na art. 26 k.k. ( wyższa konieczność ) czy art. 192 k.k.
Odpowiedź znalazłam w SN- z dn. 28.11.2007, V KK 81/07 oraz z dn. 27.10.2005 r.,
III CK 155/05.
Zatem lekarz nie może powołac się na stan wyższej konieczności i wykonać zabieg chirurgiczny bez zgody pacjenta (Art. 192. § 1. Kto wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. )
Co do uszczerbku na zdrowiu to wg mnie nie powinien za niego odpowiadać i ten zarzut powinien zostac oddalony. Jedynie można by było powo
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 27.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!