ikona pliku docx

jak przygotowac sie do małzenstwa notatki

Na podstawie czasopisma ,,miłujcie sie"


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17,72 kB.


      Czasopismo ,,Miłujcie się!” powstało w 1975 r. jako Katolicki Dwumiesięcznik Społecznej Krucjaty Miłości, który miał na celu rozpowszechnianie idei społecznej krucjaty miłości. O idei tej myślał już kard. August Hlond, a podjął i rozwinął ją kard. Stefan Wyszyński. Założycielem i pierwszym redaktorem pisma był ks. Tadeusz Myszczyński.

      Podstawowym zadaniem ,,Miłujcie się!” jest formowanie postaw chrześcijan w Polsce w oparciu o ideę społecznej krucjaty miłości, zapoczątkowaną przez prymasa Augusta Hlonda i spisaną przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jest to, najkrócej rzecz ujmując, program zakorzenionej w wierze w Boga  życzliwości dla drugiego człowieka.

       Nowy redaktor dostrzegł potrzebę przedstawienia młodzieży katolickiej alternatywy dla niszczących psychikę i zubożających duchowość pism typu Bravo czy Popcorn, które na początku lat dziewięćdziesiątych wypełniły niszę na rynku czasopism dla nastolatków. O tym, że diagnoza ta była trafna, redakcja przekonała się już wkrótce, gdy zapotrzebowanie na pismo zaczęło rosnąć wzrastał więc również nakład dwumiesięcznika. Mając na uwadze aktualną potrzebę ewangelizacji, czasopismo przekształciło się w Katolicki Dwumiesięcznik Ewangelizacyjny, obejmując swoim zasięgiem również tych, kto od wiary chrześcijańskiej odszedł lub nigdy o niej nie słyszał.

      Z pośród wielu artykułów wybrałem ten który znalazł się w numerze 2 w 2007 roku ,,Do małżeństwa trzeba się przygotować”.  Zawiera on porady dla narzeczonych, opisuje również ówczesne problemy  i odpowiada na wiele pytań dotyczących tego jak dobrze przygotować się do małżeństwa.

Co to jest narzeczeństwo?

Jest to okres poważnego przygotowania do wielkich zadań i obowiązków, jakie czekają dwoje ludzi w małżeństwie. Wzajemne poznanie się narzeczonych, wychowanie do miłości małżeńskiej i życia codziennego w duchu chrześcijańskim to główne zadania do jakich powinni dążyć młodzi ludzie myślący poważnie o małżeństwie. Dobrze przeżyte narzeczeństwo uzdalnia ludzi do małżeńskiej wspólnoty, hartuje ich charaktery i chroni przed przyszłymi konfliktami. Okresowi narzeczeńskiemu towarzyszy miłość dwojga ludzi, jeszcze wolna od uwikłań w codziennych kłopotach i troskach. Ta miłość jest zdolna prawdziwie przetworzyć postawy narzeczonych i dlatego trzeba ją umiejętnie wykorzystać. W okresie narzeczeństwa szczerze się kochającym ludziom nic nie jest za trudne. Młodzi ludzie mający wstąpić w związki małżeńskie powinni zadbać o ukształtowanie się między nimi ofiarnej miłości oraz o formowanie służebnej postawy. Narzeczeni powinni pamiętać o wielkiej wzajemnej odpowiedzialności za siebie. Powinni zachęcać się do miłości bezinteresownej, do wzrostu dobroci, oraz okazywać drugiej stronie radość i wdzięczność gdy staje się lepsza. Trzeba nie tylko kochać samemu ale także pozwolić się kochać. Pomiędzy kochającymi się ludźmi powinna powstać rywalizacja miłości, troskliwości oraz usłużności.

Kogo można wybrać na współmałżonka?

Na współmałżonka można wybrać taką osobę której zalety umożliwiają dalszy rozwój miłości i rokują szczęście małżeńskie. Powinien to być człowiek zdrowy, o zbliżonym poziomie umysłowym, o podobnej inteligencji i kulturze, odznaczający się dobrocią, pracowitością i gospodarnością. Najlepszym wiekiem do zawarcia małżeństwa są dla mężczyzny lata od 2430 roku życia, a dla dziewczyny od 2126 roku życia. Mężczyzna powinien być o kilka lat starszy. Przy wyborze współmałżonka należy postawić sobie podstawowe pytanie: czy będzie dobrym ojcem, dobrą matką.

Co szczególnie zapewnia wzajemne zrozumienie i szczęście w małżeństwie?

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17,72 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!