ikona pliku doc

HISTORIA_STOSUNKOW_MIEDZYNARODOWYCH - zagadnienia notatki


  70 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 70
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 444.00 kB.


      Wpływ Świętego Przymierza na kształtowanie stosunków międzynarodowych w I połowie XIX w.
Akt Świętego Przymierza (14/16 wrzesień 1815r. – podpisany przez władców Austrii, Prus i Rosji. Zobowiązywał do wzajemnej pomocy i wzmacniania postanowień kongresu wiedeńskiego) Podpisany przez wiele państw (oprócz Wielkiej Brytanii, Państwa Kościelnego i Turcji).
Świętem Przymierze było początkowo luźnym porozumieniem państw, opartym na wartościach chrześcijańskich. Przystąpiły do niego wszystkie monarchie europejskie poza Anglią, która jednakże, brała czynny udział w jego pracach. Święte przymierze miało stać na straży zasady legitymizmu oraz równowagi sił. Z czasem zaczęło być instytucją polityczną, której główne zadanie polegało na wspieraniu państw w tłumieniu powstań narodowych (Włochy, Hiszpania, Grecja). To w ramach funkcjonowania Świętego Przymierza, jego członkowie, gwarantowali wzajemne wsparcie w przypadku powstania zdarzenia mającego na celu obalenie istniejącej władzy bądź naruszenie integralności państwa. Doszło do wykształcenia tzw. zasady interwencjonizmu.
      Zasady polityki angielskiej wobec Europy po 1815 roku.
Osią polityki angielskiej było utrzymanie równowagi sił w Europie w celu zapewnienia Anglii czołowej pozycji politycznej i ekonomicznej. Głównymi zadaniami polityki angielskiej było podejmowanie działań, które osłabiały głównych konkurentów, bądź powstrzymywanie działań, które mogłyby przyczynić się do wzrostu pozycji konkurenta na arenie międzynarodowej.
Po 1815 roku, przejawiało się to głównie w rywalizacji z Rosją oraz Francją w basenie Morza Śródziemnego. W czasie powstania greckiego Anglii zależało na tym, by Rosja nie uzyskała zbyt wielkiego wpływu w basenie Morza Śródziemnego, dlatego też nie była zainteresowana zbytnim osłabieniem Turcji, a także była przeciwna koncepcji tzw. Wielkiej Grecji.
Anglia przyjęła z zadowoleniem o
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 444.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!