ikona pliku doc

Historia wychowania notatki

Historia myśli pedagogicznej


ocena: 4.0, 7
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 1.30 MB.Historia wychowania
Parę uwag wstępnych
Zamieszczony niżej tekst jest swoistym repetytorium wiedzy z historii wychowania, jaka zwykle w tym, lub w podobnym zakresie, jest aplikowana studentom studiów pedagogicznych w przekonaniu, że tworzyć będzie swoistą podwalinę dla budowy szeroko rozumianej kultury pedagogicznej przez ukazanie zarysu dziejów kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży w różnych okresach historycznego rozwoju naszej europejskiej cywilizacji, a więc od czasów starożytnych aż po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem naszych, polskich tradycji edukacyjnych.
      Zamieszczony niżej tekst nie jest próbą napisania jeszcze jednego podręcznika poświęconego historii wychowania, ale są to nieco rozbudowane moje notatki do wykładów, jakie z tego przedmiotu od kilkunastu lat prowadzę dla studentów Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i już od 10 lat dla studentów Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie.
      Podstawą do ich opracowania były głównie następujące podręczniki akademickie: Stanisława Kota „Historia wychowania”, „Historia wychowania” pod redakcją Łukasza Kurdybachy oraz „Historia wychowania. Wiek XX” pod red. Józefa Miąso, „Dzieje oświaty polskiej” napisane przez Ryszarda Wroczyńskiego, „Historia Filozofii” Władysława Tatarkiewicza, „Historia Chreścijaństwa” Paula Johnsona, „Historia Kościoła Katolickiego” ks. Mariana Banaszaka, Stefana Wołoszyna „Dzieje wychowania i myśli pedagogicznej w zarysie” oraz Stefana Kieniewicza „Historia Polski”.
      W odniesieniu do dziejów wychowania w Polsce (i nie tylko), często sięgałem do „Monografii z dziejów oświaty” i „Rozpraw z dziejów oświaty” wydawanych w Ossolineum przez PAN pod red. Łukasza Kurdybachy lub Józefa Miąso.
      Dla uzupełnienia i wzbogacenia wiedzy zawartej w moich wykładach, bez wątpienia warto także zapozanać się z innymi p
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 1.30 MB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!