ikona pliku doc

Gerontologia - wykłady notatki

Opracowanie własne z zajęć gerontologii.


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 189,50 kB.


HISTORIA GERONTOLOGII
Starożytni filozofowie szukali przyczyn starości i analizowali wady i zalety wieku podeszłego. Starość była szanowana lecz nieco odmiennie, w zależności od zainteresowania problemami starości w obrębie kultur egipskiej, azjatyckiej i europejskiej.
      W starożytnym Rzymie problemami starzenia się zajmowali się głównie mędrcy. Prowadzili badania nad układem pokarmowym, gdyż ich zdaniem właśnie tam gromadziły się substancje szkodliwe dla organizmu. Cyceron w II w. p.n.e. napisał „Traktat o starości”. Starał się w nim pokazać jakie są zalety i wady starości. Uważał, że życie w okresie starości jest dobre jeżeli człowiek ma chęć do pracy. Pomiędzy wadami a zaletami jest względna równowaga.
      Społeczność Izraela uważała, że długie życie jest nagrodą za dobre zachowanie wobec swoich rodziców.
      W Egipcie uważano, że jeśli człowiek będzie przestrzegać życia higienicznego, higienicznego trybu życia to może osiągnąć 100 lat.
      W starożytnej Azji do ludzi starszych odnosiło i odnosi się z szacunkiem. Uważano, że posiadają oni dużą wiedzę i doświadczenie życiowe. Kanibale zjadali tych ludzi starszych, ponieważ myśleli, że ta ich wiedza i doświadczenie na nich przejdzie.
      W czasach wczesnego chrześcijaństwa na starość patrzono w zależności od przynależności majątkowej. Najgorzej byli traktowani ludzie na wsi. Osoby z arystokracji, które posiadały środki finansowe najczęściej wstępowały do klasztoru. Tam dożywali sobie w spokoju starości. Rycerstwo też bardzo źle traktowało ludzi starszych. Do XX stulecia polepszyła się jakość życia człowieka starszego. Do XVII w. przeciętna długość życia osiągała 27 lat.
1929 r. uważano, że gerontologia jest to nauka zajmująca się zachowaniem ludzi w starszym wieku badająca przyczyny i warunki starzenia się oraz opisująca regularnie występujące zmiany zachowanie zależne od wieku.
Geront
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 189,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!