ikona pliku docx

Geriatryczny Zespół Jatrogenny notatki


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18,08 kB.


Geriatryczny zespół Jatrogenny

Geriatryczny Zespół Jatrogenny (GZJ) to zespół, którym możemy nazwać dolegliwość, nową nabytą chorobę, upośledzenie funkcji, lub stwierdzone nieprawidłowe parametry biochemiczne, które wystąpiły u osoby w starszym wieku, związane z niewłaściwym realizowanym leczeniem lub w związku z nieprawidłowo prowadzoną opieką medyczną.

Jedna z najczęstszych postaci GZJ jest jatrogenia lekowa, spowodowana przyjmowaniem zbyt dużych dawek leków, powodujących efekty toksyczne i interakcje w stosowanym leczeniu wielolekowym.

Przyjmowanie zbyt dużych dawek leków przez osobę starszą powoduje zmniejszenie okna terapeutycznego (stężenie leku we krwi, po przekroczeniu którego ujawniają się jego efekty uboczne), i z powodu tego zmniejszenia obserwujemy u osób starszych wzrost toksyczności leków przy niższych dawkach i zmienioną odpowiedź na lek, która nie jest obserwowana u osób młodych. Wzrosty toksyczności leków jest spowodowany zmianami degeneracyjnymi w starzejących się narządach oraz trudnością w utrzymaniu równowagi narządowej.

Istnieje wiele leków odpowiedzialnych za występowanie działa ubocznych u osób w starszym wieku, są to np. : trójcykliczne leki andydepresyjne, leki rozkurczające mięśnie, leki przeciwnadciśnieniowe starego typu (dopegyt, normatens), leki antyalergiczne, naparstnica i sterydy podawane w dużych dawkach, niesterydowe leki przeciwzapalne, doustne leki przeciwcukrzycowe. Niektóre z wymienionych rodzajów preparatów, powodują osłabienie funkcji mózgowych odpowiedzialnych za pamięć, nastrój i aktywność ruchową, które nie dość, że są osłabiane przez naturalny proces starzenia, to dodatkowo odczuwają

Jatrogenia lekowa u osób starszych niesie ze sobą wiele powikłań : pogorszenie sprawności psychicznej, spadki ciśnienia, które powodują upadki, zaburzenia rytmu serca, które są spowodowane wahaniami stężeń elektrolitów, krwawienia z przewodu pokarmowego oraz towarzyszące im zawroty głowy, osłabienie, upadki oraz utrata łaknienia powodująca z czasem utratę wagi.  Przyjmowanie zbyt dużych dawek leków na cukrzyce skutkuję niedocukrzeniem, a w konsekwencji tego stanu, u osób starszych występują zmiany podobne w zachowaniu do ostrych psychoz, natomiast niedocukrzenie występujące w nocy jest odpowiedzialne za powolny proces otępienny.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18,08 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!