ikona pliku doc

Geriatria-proces pielęgnowania notatki

Proces pielęgnowania wg D.Orem z geriatrii


  2704 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 2704
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 54,50 kB.


Opis przypadku
.Pacjent T.R lat 78, został przyjęty do oddziału z powodu silnej duszności o charakterze napadowym, która rozpoczęła się w nocy. W chwili przyjęcia kontakt słowny z chorym utrudniony, skóra blada, spocona, zwiększona częstotliwość oddechów – 30/min, praca dodatkowych mięśni oddechowych, wydłużona faza wydechu. Akcja serca miarowa 110 u/min, temperatura ciała 38, 4°C, RR 150/95mmHg.
Wykonano zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej w projekcji tylno-bocznej i bocznej, które ujawniło naciek zapalny w polu dolnym płuca prawego. W EKG stwierdza się tachykardię i pojedyncze skurcze dodatkowe nadkomorowe. Zastosowano leczenie: tlenoterapię przez wąsy tlenowe z przepływem 2 l/min, antybiotykoterapię, inhalacje z Salbutamolu, aminophilinę we wlewie kroplowym z 500 ml 0, 9% NaCl oraz acetylocysteinę 600mg 1xdz.
Aktualnie duszność zmniejszyła się, ale w dalszym ciągu utrzymuje się kaszel oraz uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Chory leczy się z powodu astmy oskrzelowej i nadciśnienia tętniczego krwi. Leki na nadciśnienie oraz sterydy wziewne bierze regularnie. Przez ostatnie kilka dni źle się czuł, miał podwyższoną temperaturę, bolała go głowa i gardło, ale nie zgłaszał się do lekarza myśląc, że to zwykłe przeziębienie. Nie chciał absorbować swoim stanem zdrowia pozostałych domowników. Pacjent mieszka z córką, zięciem i dwiema wnuczkami /19 i 25 lat/ w bloku, na 3 piętrze, w 3-pokojowym mieszkaniu. Córka i zięć pracują, a wnuczki się uczą, więc pacjent większą część dnia przebywa w domu sam. Także sam przygotowuje sobie często posiłki. Z domu wychodzi bardzo rzadko ze względu na duszność z powodu astmy - duże trudności sprawia mu wchodzenie po schodach na 3-cie piętro /w bloku nie ma windy/.
Stan higieniczny pacjenta nie budzi zastrzeżeń. Skarży się na trudności w połykaniu i w spożywaniu produktów stałych ze względu na stan zapalny oraz liczne nad
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 54,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!