ikona pliku doc

Ferma Ogrodniczo – Pszczelarska ,,Pszczelin” notatki

Opis Uniwersytetu zwanego ,, Pszczelin"


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 32.50 kB.


Ferma Ogrodniczo – Pszczelarska ,,Pszczelin”
      Ferma Ogrodniczo - Pszczelarska została założona w 1900 roku dla młodzieży męskiej w podwarszawskim Brwinowie – była pierwszym tego typu Uniwersytetem Ludowym w Polsce. W 1898 roku uzyskano zgodę Ministerstwa Rolnictwa w Petersburgu na otwarcie placówki, która oficjalnie funkcjonowała pod nazwą „Ferma Ogrodnicza”, zaś potocznie była nazywana „Pszczelinem” od Towarzystwa Pszczelniczo-Ogrodniczego, które było jednym z założycieli szkoły.
      Po dwuletnim okresie intensywnych przygotowań w październiku 1900 nastąpiło otwarcie szkoły, która była utrzymywana ze składek społeczeństwa i subwencji Warszawskiego Towarzystwa Pszczelniczo-Ogrodniczego. Stanowisko opiekuna szkoły powierzono Maksymilianowi Malinowskiemu, zaś kierowniczką i wychowawczynią została jeszcze bardzo wtedy młoda, jak na tak poważne, odpowiedzialne stanowisko, Jadwiga Dziubińska. Zdecydował o tym opiekun szkoły Maksymilian Malinowski uważając, że nikt spośród absolwentów Szkoły Pszczelniczo-Ogrodniczej nie nadawał się tak jak ona do tego rodzaju pracy i nikt, tak jak ona, nie rozumiał konieczności ideowego wychowania młodzieży wiejskiej.
Jadwiga Dziubińska zadania dla „Pszczelina” sformułowała w następujący sposób: „Pszczelin postawił sobie za zadanie wskazać drogi umiejętnego wyzyskania ziemi poprzez podnoszenie jej wydajności na wzór intensywnych gospodarstw na Zachodzie, dążąc jednocześnie do uświadomienia obywatelskiego wychowawców i przyzwyczajenia do życia kulturalnego”.
Po rocznym pobycie w Pszczelinie, Dziubińska wyjechała na 10 miesięcy za granicę, aby zapoznać się z teoria i praktyką edukacji rolniczej we wszystkich typach szkół oraz działalnością uniwersytetów ludowych w Danii. Chciała przekonać się, czy program i metoda nauczania wprowadzona w Pszczelinie znajduje potwierdzenie w krajach o nowocześniejszej kulturze rolniczej.
      W z
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 32.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!