ikona pliku doc

fazy rozwoju i funkcje rysunku dziecka notatki

fazy rozwoju i funkcje rysunku dziecka


  100 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 100
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 32.00 kB.


Rysunek dziecka przechodzi wiele zmian. Na samym początku, gdy dziecko jest na etapie tzw. wieku przedszkolnego rysuje dla samej przyjemności ruchu. Rysunki wtedy przedstawiają przeważnie zygzaki, linie proste, spirale, kropki, etc. Jest to okres tzw. bazgroty. Dziecko w okresie tym rysuje wszędzie, gdzie tylko może pozostawić jakiś ślad. Po ukończeniu dwóch lat maluch gryzmoli nie odrywając dłoni od kartki. Rysowane przez niego linie przybierają mniej lub bardziej okrągłe lub koliste kształty. Dość szybko pozornie nic nie znaczące linie i kółka zaczynają łączyć się z pozostałymi kształtami, wyodrębniają się wtedy formy zamknięte. W wieku tym dziecko odnajduje w swojej pracy chwilowe podobieństwo do rzeczy, przedmiotów go otaczających. Jednakże nie jest to trwałe, gdyż co chwilę podobieństwo te może odnosić się do różnych przedmiotów.
Kolejnym etapem rozwoju rysunku jest moment, gdy dziecko kończy trzy lata, etap realizmu nieudanego. Maluch stara się naśladować rysunki dorosłych, wprawia się w kreśleniu kółeczek. W okresie tym pojawia się również słońce i promienie.
Kolejną fazą jest ideo plastyka, lub też ludzik-głowonóg. W etapie tym maluch zaczyna w swoich pracach przedstawiać ludzika głowonoga. Postać ta jest pierwszym schematem postaci ludzkiej. Głowonóg zbudowany jest z głowy, rąk i nóg. Powoli w rysunku występuje kontur przedmiotu wypełniony barwą. „Ewolucja ludzika stanowi odzwierciedlenie ewolucji dziecka”1. Podczas tej fazy ważne jest, aby nauczyć dziecko odróżniać to, co jest w środku, od tego, co na zewnątrz. Wraz z rozwojem umysłowym dziecka następuje ewolucja ludzika. Gdy maluch ma około 5 lat postać przez niego narysowana zaczyna przypominać człowieka.
W późniejszym okresie pojawia się oś centralna w rysunku. Dziecko stara się dzielić postacie, przedmioty na dwie części. Stanowi to wiadomość o tym, iż malec posiada już świadomość włas
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 32.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!