ikona pliku doc

Farmakologia Efekty pobudzenia układu parasympatycznego. Receptory w u notatki

Efekty pobudzenia układu parasympatycznego. Receptory w układzie parasympatycznym. Parasympatykomimetyki bezpośrednie i pośrednie. Parasympatykolityki (atropina).


  175 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 175
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 262.00 kB.


Efekty pobudzenia układu parasympatycznego. Receptory w układzie parasympatycznym. Parasympatykomimetyki bezpośrednie i pośrednie. Parasympatykolityki (atropina).
Układ przywspółczulny, parasympatyczny, cholinergiczny - podukład autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialny za odpoczynek organizmu i poprawę trawienia. W uproszczeniu można powiedzieć, że działa on antagonistycznie (odwrotnie) do układu współczulnego. Włókna nerwowe układu przywspółczulnego wychodzą z pnia mózgu. Większość z nich przebiega wspólnie z nerwem błędnym, dochodząc do płuc, serca, żołądka, jelit, wątroby itp. W układzie tym, podobnie jak w układzie współczulnym, występują zwoje, leżące w pobliżu unerwianych narządów lub w samych narządach oraz sploty (np. splot sercowy, płucny), natomiast w przeciwieństwie do niego układ przywspółczulny nie reaguje jako całość, lecz aktywizuje tylko te funkcje, które są niezbędne w danym czasie.
Neurotransmiterem układu jest wyłącznie acetylocholina (zarówno we włóknach przed- jak i zazwojwych), która pobudza receptory muskarynowe i nikotynowe.
Ośrodki układu przywspółczulnego znajdują się w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego (S2-S4) oraz w jądrach przywspółczulnych nerwów czaszkowych III, VII, IX i X.
Czynności układu:
zwężanie źrenicy,
wydzielanie dużej ilości rzadkiej śliny,
hamowanie czynności serca (zmniejszanie siły skurczu),
zwężanie oskrzeli,
rozszerzanie naczyń krwionośnych powodujące spadek ciśnienia tętniczego krwi,
nasilanie skurczów przewodu pokarmowego,
kurczenie pęcherza moczowego,
wzrost wydzielania insuliny,
Substancje pobudzające czynność tego układu nazywa się parasympatykomimetykami, natomiast substancje hamujące układ przywspółczulny nazywa się parasympatykolitykami (cholinolitykami). Niektóre z nich, zarówno pobudzające jak i hamujące, stosuje się w lecznictwie.
Efekty pobudzenia układu parasympatycznego.
Recept
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 262.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!