ikona pliku doc

Eutanazja notatki

eutanazja w oczach pielegniarki


  260 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 260
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 34.50 kB.


Eutanazja
‘Prawne zezwolenie na eutanazję nikogo nie zmuszałoby do jej popełnienia. Możliwość nie jest przymusem.’
Autor: Maria Szyszkowska
Eutanazja – jest to przyśpieszenie śmierci chorego lub brak zapobiegania niej. Zwykle stosowana w celu skrócenia cierpień chorego, wywołana jest poczuciem bezradności, współczucia, żalu. Uważana jest za pogwałcenie praw człowieka, etyki, moralności, religii.
Temat eutanazji jak dotąd w społeczeństwie polskim wywołuje wiele kontrowersji. Najgłośniejszym przeciwnikiem jest Kościół Katolicki, który odwołuje się do Boga, który „jest Panem życia”, oceniana jest jako zło, które hamuje prawo człowieka do życia.
Eutanazja pozwala uchronić chorego przed męką, cierpieniem i bólem, jest przyśpieszeniem śmierci, która czeka każdego z nas. Z religijnego punktu widzenia odbiera człowiekowi szanse na zrozumienie swojego istnienia. Według mnie jest to odruch jak najbardziej ludzki, widząc, że nasz bliźni, drugi człowiek cierpi, i wiedząc, że my potrafimy ulżyć mu tego bólu wyrokujemy o tym by mu pomóc, chronimy go przed kolejnym bólem fizycznym jak i psychicznym. Śmierć dotknie każdego z nas, więc postanawiamy zakończyć katusze drugiego z nas, na którego miejscu moglibyśmy się znaleźć.
Chory wskutek cierpienia traci zdolność do samodzielnego życia, traci wolność i niezależność. Każdy pacjent dokonuje autonomicznego wyboru, do którego powinien mieć prawo w świetle ustroju demokratycznego. Jednakże nie etyczne jest zmuszanie osoby do podjęcia decyzji o eutanazji lub wywieranie na nią jakiegokolwiek nacisku, decyzja powinna być niezależna i własna.
Ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o dokonaniu eutanazji jest to, że ma ona charakter ostateczny, nie ma od niej odwrotu. Pacjent, który poddawany zostaje eutanazji na własną odpowiedzialność, musi być w pełni świadomy o stanie swojego zdrowia, rokowaniach, a lekarz prze
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 34.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!