ikona pliku doc

Eutanazja notatki

Etyka zawodu pielęgniarki.


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 48.50 kB.
EUTANAZJA
Termin „eutanazja" pochodzi z języka greckiego (eu -dobra, tanatos - śmierć) i oznacza „dobre" w sensie „bezbolesne" odebranie komuś życia. Wyróżnia się kilka rodzajów eutanazji. Każdy rodzaj takiego działania jest moralnie niedopuszczalny. Aby jednak zrozumieć niegodziwość aktów eutanatycznych, należy oddzielnie rozpatrzyć ich wyodrębnione rodzaje.
Pierwszy rodzaj polega na żądaniu dokonania tego czynu od lekarza (lub kogoś z otoczenia) ze strony chorego, aby skrócił mu życie, na przykład przez uśmiercającą dawkę morfiny. Motywem tego żądania, wyrażonego wprost w formie usilnej prośby lub domyślnie, jest najczęściej chęć uwolnienia się chorego od dotkliwego cierpienia. Gdyby lekarz spełnił to żądanie, nawet poruszony uczuciem litości, dopuściłby się zabójstwa, czyli świadomego i dobrowolnego pozbawienia życia niewinnego człowieka. Taki zaś czyn, niezależnie od motywu, musi być uznany za niegodziwy i niedopuszczalny.
Lekarz, z powołania obrońca życia, nie może wykonywać ani usprawiedliwiać aktów eutanazji, rozumianej w sensie zabójstwa z litości, nawet w sytuacjach, gdy proszą o to chorzy cierpiący, a jednocześnie nad wyraz uciążliwi dla otoczenia. Położenie tych chorych wydaje się czasem dla niektórych wprost stanem degradacji człowieka, a eutanatyczna ingerencja lekarza - jedynym sposobem uwolnienia się od niego. Jednak lekarz i w takich „najgorszych" sytuacjach powinien odmówić tej ingerencji.
We wspomnianych tu sytuacjach musi się lekarz przede wszystkim przeciwstawić - i to z całą mocą przekonania - opiniom co do tej rzekomej degradacji człowieka. Nie może jej stanowić choroba - w jakiejkolwiek postaci, czy to krańcowej niemocy, wielkiego bólu lub odpychającego wyglądu, czy też nieznośnego zachowania się pacjenta.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 48.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!