ikona pliku docx

Eutanazja notatki

xyz


  75 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 75
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 13,42 kB.


Eutanazja i pojęcie godnej śmierci to dwa tematy, które są coraz częściej poruszane w mediach. Ludzie zastanawiają się czy mają prawo decydować o życiu innego człowieka oraz czy dokonanie eutanazji to chęć pomocy cierpiącemu człowiekowi, czy też chęć pozbycia się problemu, który taka osoba sprawia  w odczuciu niektórych osób. Wielkie znaczenie na ukształtowanie postawy wobec eutanazji ma również religia, o czym świadczy badanie przeprowadzone wśród studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W Polsce eutanazja jest terminem wieloznacznym i wywołuje wiele kontrowersji. Charakterystyczne dla eutanazji są trzy elementy : jest to skrócenie życia ludzkiego, jest praktykowana przez lekarzy, opera się na przekonaniu że przyspieszenie momentu śmierci choremu jest bardziej korzystne lub stanowi mniejsze zło, niż to które wynika ze śmierci naturalnej. Dokładnie eutanazję określa się jako akt przyspieszenia przez lekarza śmierci, nieuleczalnie chorego pacjenta, kierując się jego dobrem. Jan Paweł II w Evangelium Vitae pisze o eutanazji w następujący sposób: „Przez eutanazję w ścisłym i właściwym sensie należy rozumieć czyn lub zaniedbanie, które z samej natury lub w intencji działającego powoduje śmierć w celu usunięcia wszelkiego cierpienia. Eutanazję należy zatem rozpatrywać w kontekście intencji oraz zastosowanych metod”. Natomiast w polskim kodeksie karnym eutanazja to zabicie człowieka na jego żądanie, podyktowane współczuciem.

Bardzo trudno określić czy eutanazja jest zła czy nie, jest wiele skrajnych poglądów na ten temat. Zwolennicy eutanazji podkreślają, że każdy powinien móc samodzielnie decydować o momencie swego odejścia, gdy ból związany z chorobą staje się nie do zniesienia. Wiele osób obawia się, że dzisiejszy postęp techniki nie pozwoli im odejść z godnością gdy nadejdzie na nich pora i będą sztucznie podtrzymywani przy życiu przez maszyny i skazani na wegetację. Natomiast przeciwnicy nazywają eutanazję „śmiercią na życzenie” ostrzegają o późniejszym jej nadużywaniu i odmowach ratowania ludzi starszych. Przeciwnicy uważają, że żaden człowiek nie ma prawa decydować o ludzkim życiu.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 13,42 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!