ikona pliku doc

Empatia pielęgniarki wobec pacjenta umierającego notatki

Empatia pielęgniarki wobec pacjenta umierającego. Praca zaliczeniowa z praktyk.


  150 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 150
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 28,50 kB.


Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Wydział zamiejscowy w Warszawie kierunek Pielęgniarstwo


EMPATIA PIELĘGNIARKI WOBEC PACJENTA
UMIERAJĄCEGO-OPISZ NA WYBRANYM PRZYKŁADZIE
Podmiotem opieki i medycyny paliatywnej są chorzy w stanie terminalnym. Jest to ostatni okres życia chorego, w którym nie można już liczyć na wyleczenie lub znaczne wydłużenie życia. Jest to czas, w którym badania diagnostyczne i leczenie przyczynowe tracą na znaczeniu. Ciężka i nieuleczalna choroba jest dramatycznym przeżyciem dla pacjenta i jego rodziny, ponieważ w okresie kilku tygodni do 3 miesięcy nieuchronnie prowadzi do śmierci.
W stanie terminalnym można wyodrębnić trzy okresy :
      Okres preterminalny.
Choroba daleko zaawansowana, ustała możliwość przedłużenia życia środkami działającymi wprost na przyczynę choroby. Stan ogólny jest dość dobry, lecz nastąpiła już odmowa dalszego leczenia i pacjent został odesłany od lekarza w rejonie do hospicjum. Jest to często szok dla pacjenta i jego rodziny. Trwa zwykle kilka miesięcy.
      Właściwy okres terminalny.
Następuje wyraźne pogorszenie stanu pacjenta, nasilają się dolegliwości fizyczne i psychiczne. Pacjent częściej pozostaje w łóżku z powodu osłabienia, niedożywienia i utraty energii do życia. Pojawiają się, też zaburzenia oddychania, uciążliwe objawy ze strony skóry i jamy ustnej. Niemożność zaspakajania podstawowych potrzeb sprawia, że chory czuje się bezradny. zalękniony coraz bardziej zależny od opieki innych osób. Cierpi, bo traci ważne wartości życiowe jest smutny, drażliwy, dużo, myśli o śmierci i umieraniu.
      Okres umierania, trwający kilka ostatnich dni lub godzin.
Umieranie to proces w którym dochodzi do zanikania czynności życiowych. Pojawiają się objawy niedomogi czynnościowej układu nerwowego, krążeniowego i oddechowego. Chory jest senny, zdezori
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 28,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!