ikona pliku docx

EMPATIA notatki

Empatia wobec umierającego


  125 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 125
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17.62 kB.


„Empatia pielęgniarki wobec pacjenta umierającego”

Empatia (gr. empátheia "cierpienie") termin, który w psychologii oznacza zdolność współodczuwania stanów psychicznych , uczuć , emocji i zrozumienia innych osób (empatia emocjonalna), oraz umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza). Jest to dar wczuwania się w sytuację innych ludzi i zrozumienia motywów nimi kierujących, jako źródeł ich decyzji i postaw. Empatia jest podstawową cechą umożliwiającą prawidłowy dialog zarówno na płaszczyźnie interpersonalnej jak i ogólnospołecznej. Brak empatii u spierających się oponentów powoduje polaryzację stanowisk oraz ich zaostrzenie do stopnia uniemożliwiającego rozwiązanie konfliktu w sposób inny niż siłowy. Zdolność odczuwania empatycznego, jako podstawa zrozumienia oponentów jest wstępem do wybaczenia. Osoby empatyczne dzięki znakomitemu wczuciu się w sytuację i psychikę innych stron mają zdolność rozwiązywania konfliktów, w związku z czym często pełnią rolę mediatorów.

Choroba przewlekła i nieuleczalna jest jedną z najtrudniejszych sytuacji życiowych jaka może spotkać człowieka. Stan, w którym znajduje się człowiek chory jest bardzo trudny nie tylko dla niego, ale również dla jego najbliższych (rodziny, przyjaciół). W sytuacjach kryzysowych rodzina cierpi oraz wspiera się nawzajem i tak samo jest gdy jedno z nich zachoruje. Automatycznie dochodzi do zmian życia codziennego, ról poszczególnych członków rodziny; zaburzone są również plany krótkoterminowe (np. wspólna wycieczka) oraz plany długofalowe (np. ukończenie szkoły). Choroba bliskiej osoby może również doprowadzić do utraty bliskości fizycznej.

Najbardziej odpowiednim miejscem śmierci człowiek jest jego własny dom, gdzie godnie umiera w otoczeniu najbliższych. Wtedy to zadaniem zespołu realizującego opiekę jest wspieranie rodziny w czasie sprawowania opieki na chorym oraz po jego śmierci. W przypadku gdy rodzina nie jest w stanie zaopiekować się osobą w stanie terminalnym mogą liczyć na fachową pomoc zespołu hospicyjnego. Warto również pamiętać, że hospicja prowadzą także opiekę nad chorym i jego rodziną w domu.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17.62 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!