ikona pliku odt

Edukacja zdrowotna w zakresie żywienia w zależności od stanu wydolności nerek notatki

Opisano składniki metaboliczne i ich znaczenie w diecie przy niewydolności nerek


ocena: 4.0, 7
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 25.93 kB.Edukacja zdrowotna w zakresie żywienia, w zależności od stanu wydolności nerek
Określenie „dieta” zazwyczaj negatywnie nastraja do wszystkich zaleceń żywieniowych. Słysząc słowo „dieta” natychmiast widzimy liczne wyrzeczenia i towarzyszące temu uczucie głodu. Taka sytuacja jest błędnym rozumieniem pojęcia, a zalecenia żywieniowe są składową zdrowego stylu życia.
I. Zalecenia dietetyczne
W niewydolności nerek odpowiednia dieta ma zasadnicze znaczenie w utrzymaniu równowagi metabolicznej i właściwej kontroli toksemii mocznicowej. Zmniejsza również uciążliwe objawy mocznicy, takie jak: nudności, wymioty, bóle głowy, osłabienie.
Zalecenia dietetyczne dotyczą kontroli zawartości :
białka,
sodu,
fosforu,
potasu,
płynów,
Ilości podaży w/w składników uzależnione są od stopnia upośledzenia czynności nerek.
Białko
W niewydolności nerek podstawą diety jest ograniczenie spożycia białka. Dieta z dużą ilością białka działa niekorzystnie, ponieważ w wyniku metabolizmu tego składnika powstają mocznik i kreatynina –
te produkty przemiany materii z
powodu nieprawidłowej pracy nerek nie są wydalane z organizmu i
stopniowo gromadzą się w organizmie, prowadząc do toksemii. Ograniczenie spożycia białka może oddalić leczenie dializacyjne. Wynik stężenia mocznika i kreatyniny w osoczu krwi, oraz klirens kreatyniny (przesączanie kłębuszkowe) decydują o ilości białka, jakie może znaleźć się w diecie pacjenta. Podawane białko, w przynajmniej 50%, powinno być pełnowartościowe i pochodzić z produktów, takich jak: ryby, mleko, sery twarogowe, chude mięso, białko jaj.
W wyrównanej niewydolności nerek i przesączaniu kłębuszkowym na poziomie eGFR 50-20, zaleca się podawać 0,6-0,8g białka/kgmc (35-55 g/dobę). Gdy zmniejsza się przesączanie kłębuszkowe, należy ograniczyć białko do 0,3-0,6g białka/kgmc.
W diecie nie powinno się podawać mniej niż 20 g białka, ponieważ mniejsza ilość tego składnika nie pokrywa dobowego zapotrzebowana na niezbędne aminokwasy.
Energia
Do pełnego wykorzystania
białek zawartych w diecie potrzebna jest odpowiednia ilość energii – pochodzącej z węglowodanów i tłuszczów. Energia chroni przed rozpadem białka ustrojowego i narastaniem mocznika we krwi oraz pozwala uzupełnić zapas białek ustrojowych na odpowiednim poziomie. Wartość energetyczna diety powinna wynosić około 2000-2500 kcal/dobę.
Tłuszcze
Tłuszcze w diecie nie wymagają specjalnego ograniczenia – są one, obok węglowodanów, głównym źródłem energii w diecie. Tłuszcze powinny być głównie pochodzenia roślinnego oraz z ryb morskich (zwiększona zawartość kwasów Omega), ponieważ u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek często występują zaburzenia przemiany lipidowej, a co za tym idzie – podwyższone wartości trójglicerydów i cholesterolu. Ograniczyć należy spożycie tłuszczów zwierzęcych.
Węglowodany
Węglowodany, nazywane cukrami, są głównym źródłem energii. Podstawowym źródłem węglowodanów są produkty roślinne (zboża, rośliny strączkowe, rośliny zawierające skrobię). Owoce i warzywa zawierają fruktozę i glukozę.
Sód
W przewlekłej niewydolności nerek maleje zdolność wydalania sodu – jego nadmiar w organizmie prowadzi do zwiększonego pragnienia, zatrzymania wody, obrzęków, nadciśnienia tętniczego. Z diety należy wyeliminować wszystkie produkty z dodatkiem soli kuchennej (np. wędliny, konserwy, marynaty, przetwory mięsne, produkty wędzone, żółte sery, kiszonki, koncentraty spożywcze zawierające glutaminian sodu – kostki rosołowe, zupy w proszku, Vegeta).
Należy pamiętać, aby nie dosalać spożywanych potraw.
Fosfor
W niewydolności nerek dochodzi do upośledzenia wydalania fosforu, którego nadmiar zmniejsza stężenie wapnia we krwi poprzez wytrącanie soli wapniowo – fosforanowych, odkładających się z postaci złogów w tętnicach, naczyniach krwionośnych i mięśniach. Wysokie stężenia fosforu prowadzą do odwapnienia i osteoporozy.
Trudno jest zastosować dietę bogatowapniową, ponieważ produkty bogate w wapń zawierają równocześnie duże ilości szkodliwego fosforu.
W celu ograniczenia spożycia fosforu należy zrezygnować z takich produktów jak: podroby, cielęcina, płatki zbożowe pieczywo razowe, suche nasiona roślin strączkowych, napoje gazowane, sery żółte i topione.
Nie powinno się wykluczać z diety mleka i jego przetworów (kefir, jogurt, sery twarogowe).
U chorych z niewydolnością nerek, aby zachować odpowiedni poziom gospodarki wapniowo – fosforanowej, wskazana jest suplementacja diety witaminą D i preparatami wapnia.
Potas
W niewydolności nerek, w pierwszym okresie choroby
(niewydolność utajona) i drugim okresie choroby większość chorych powinna stosować dietę bogatopotasową (ze względu na utratę potasu z powodu zwiększonej ilości wydalanego moczu. Przy pogarszającej się czynności nerek (niewydolność nerek niewyrównana i schyłkowa), przy podwyższonym stężeniu potasu należ ograniczyć spożycie tego pierwiastka, poprzez ograniczenie w diecie takich produktów jak:
czekolada i wyroby czekoladowe, kakao, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana, suszone śliwki, figi, banany, owoce cytrusowe, awokado, grzyby, pomidory i ich przetwory (ketchup, koncentrat pomidorowy), warzywa liściaste.
Aby ograniczyć zawartość potasu i sodu w diecie należy stosować tzw. podwójne gotowanie bez dodatku soli – warzywa obrane i drobno pokrojone należy zalać dużą ilością wrzątku i moczyć przez pół godziny, następnie kilkakrotnie przepłukać i gotować do miękkości.
Dieta niskopotasowa zawiera małe ilości witamin z grupy B, witaminy C oraz kwasu foliowego, dlatego należy je suplementować.
Żelazo
U chorych z niewydolnością nerek żelazo wchłania się gorzej niż u ludzi zdrowych, zaleca się spożywanie pokarmów zawierających żelazo łatwiej wchłanialne – cielęcina, ryby.
Magnez
Magnez wykorzystywany jest do prawidłowej pracy serca i układy nerwowego, budowy kości. Zbyt mała ilość magnezu objawia się przez zaburzoną czynność pracy serca, drgawki i zaburzenia zachowania, osłabienie, depresję, zmniejszenie apetytu. Zbyt du&
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 25.93 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!