ikona pliku docx

Edukacja ekologiczna notatki

Praca z edukacji ekologicznej na temat odpadów w stosunku do środowiska.


  420 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 420
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 13.03 kB.


Recenzja artykułu Odpady a środowisko autorstwa Patrycji Tęczy z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska- Urząd Miasta Szczecin.

Artykuł mówi o problemie „dzikich” składowisk odpadów z zagrożeniem dla środowiska oraz problem gromadzenia odpadów komunalnych miasta Szczecin. Przedstawia formy składowisk w Polsce, podaje również rozwiązanie problemu w rekultywacji. Dzieło Tęczy to artykuł ekologiczny. Autorka na początku swojej pracy mówi jak wielkim problemem od początku życia na ziemi jest gromadzenie odpadów. Najlepszym rozwiązaniem nie zagrażającym w tak dużym stopniu byłoby stworzenie miejsc odpowiednio zabezpieczonych przed dostaniem się odcieków do podłoża. Takie miejsce musi spełniać określone normy prawne, do stworzenia takiego miejsca należy wziąć pod uwagę prawo budowlane jak i przepisy o ochronie środowiska. W związku z czym składowisko musi spełniać wymagania odpowiedniej dokumentacji i techniczno organizacyjne. W naszym kraju działa ok. 900 składowisk odpadów, z czego część została zamknięta z powodu nie spełnienia wymogów Unii Europejskiej. Zamykanie składowisk spowodowane jest brakiem odpowiedniego wyposażenia technicznego. Najwięcej zamkniętych wysypisk ma być na terenie woj. lubelskiego, najmniej bo tylko 9 w woj. małopolskim. Problem odpadów dotyczy wszelkiego rodzaju miast dlatego autorka stwierdza iż „.. korzystnym rozwiązaniem jest budowa spalarni.”

Kolejnym punktem artykułu są rodzaje składowisk w Polsce, wyróżnione zostają trzy. Pierwszą grupą są niezorganizowane. Są to miejsca w ogóle nie przystosowane do gromadzenia odpadów wiążą się z tym duże zagrożenia dla wód, atmosfery oraz problemy sanitarne. Do kolejnej grupy należą składowisk półzorganizowane. Metoda różni się od poprzedniej zastosowaniem izolacji. Metoda ta jednak nie chroni odpowiednio środowiska gleby przed odciekami które mają niekorzystny wpływ na roślinność, osiadanie, atmosferę jak i na człowieka. Budowa takich wysypisk jest masowa. Następną grupą są  zorganizowane. Są to najbezpieczniejsze składowiska dla otoczenia. Zorganizowane w odpowiednim miejscu, spełniające wymogi.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 13.03 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!