ikona pliku odt

działy kształcenia.odt notatki


  330 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 330
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 12.89 kB.


Praca semestralna z teoretycznych podstaw kształcenia
semestr III
Tematem poniższej pracy jest charakterystyka wybranej dziedziny wychowania.
Na wstępie mojej pracy przedstawię podział na dziedziny wychowania według Heliodora Muszyńskiego. Wyodrębnia on następujące działy wychowania:
Wychowanie ideowo-moralne.
Wychowanie intelektualne.
Wychowanie estetyczne.
Wychowanie fizyczne.
Jak to przedstawia Heliodor Muszyński wychowanie zawsze odnosi się do większych struktur w obrębie osobowości człowieka a dana dyspozycja stanowi zawsze element jakiegoś układu. W praktyce bowiem spotykamy się nieustannie z podejmowaniem przez przeróżne instytucje , organizacje, grupy społeczne lub osoby nie wszelkich zadań wychowawczych, lecz tylko niektórych spośród nich. Przykładowo rodzina spełnia pierwszorzędną role wychowawczo-socjalizacyjną ale kolejną instytucją jest szkoła w której dziecko dolej się socjalizuje lecz w niektórych aspektach jest ona dopełnieniem wychowania rodzinnego. Czyli jak wskazuje autor następuje podział rodzajów wychowania który spełniają poszczególne jednostki instytucje.
Heliodor Muszyński wyodrębniając właśnie te dziedziny według tego co one kształtują w człowieku.
Wychowania seksualnego nie wyodrębnił w swym podziale dziedzin wychowania Heliodor Muszyński . Być może dlatego iż teoria wychowania jak piszą obaj autorzy jest dyscypliną in statu nascendi, czyli w stanie tworzenia. Poniżej zajmę się omówieniem dziedziny wychowania jaką wyodrębnił w swym podziale Mieczysław Łobocki, mianowicie wychowaniem prorodzinnym (seksualnym). Omawiana przeze mnie dziedzina jest zapewne węższym działem wychowania. Wychowanie seksualne jest częścią integralną wychowania moralnego w szczególności.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 12.89 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!