ikona pliku docx

Dorośli niepełnosprawni notatki

Dorośli niepełnosprawni


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 16,78 kB.


Aleksandra Bubnicka

Podstawy andragogiki

04.12.2014

Dorośli niepełnosprawni w naszym rozumieniu.

Według danych demograficznych zjawisko niepełnosprawności osiąga coraz to większy wymiar. Na świecie jak odnotowano, żyje blisko 500 mln ludzi zdiagnozowanych jako niepełnosprawni, zaś w naszym kraju jest to co siódmy obywatel. Należą do nich zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.

W życiu codziennym coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem niepełnosprawności. Dzieje się to m.in. w pracy, na ulicy, w naszym najbliższym środowisku rodzinnym, czy też w szkole. Niezwykle ważnym aspektem w rozwoju osób niepełnosprawnych jest utworzenie prawidłowych relacji w społeczeństwie, gdyż to właśnie w nim rodzi się najwięcej problemów osób niepełnosprawnych. Z pewnością każdy z nas zetknął się kiedyś z informacją, iż ludzie nie w pełni sprawni są dyskryminowani przez społeczeństwo. Ujawnia się to w wielu dziedzinach życia codziennego i rzutuje na rozwój osób w nim uczestniczących. W dużej mierze na przejaw zjawiska dyskryminacji mają wpływ środki masowego przekazu. Niepełnosprawni dopatrują się źródła swoich problemów w nieprawdziwym pokazywaniu obrazu ich osoby oraz ich doświadczeń.

Mass media często opisują takie osoby stereotypowo stawiając je w negatywnym świetle. Przykładem może być tu przedstawianie niepełnosprawności jako tła dobroczynności.  Ukazuje się je jako osoby godne pożałowania, skazane na litość innych, ofiary losu po to, by skuteczniej apelować o wsparcie finansowe dla nich. Ponadto osoby z defektami fizycznymi bądź psychicznymi (jeśli chodzi o aktorstwo) zwykle angażowane są do grania roli postaci złych i groźnych. Pokazuje to, że osoby chore psychicznie są mordercami lub popełniają samobójstwa. Ukazuje się je jako osoby nienawidzące siebie i stanu, w jakim się znajdują, a także są same dla siebie największymi wrogami. Przykładem tu jest m.in. film „urodzony czwartego lipca”.  Niezwykle rzadko w środkach masowego przekazu możemy zobaczyć/ usłyszeć osoby niepełnosprawne jako te wywiązujące się ze swoich obowiązków domowych, które pracują, utrzymują prawidłowe kontakty interpersonalne, spotykają się w kawiarni, pubie czy też innych tego typu lokalach. Warto zaznaczyć, iż są to często osoby niezwykle uzdolnione, m.in. malują, uprawiają sporty, tańczą, itp.

Tematem tabu w Polsce jest seksualność i intymność osób niepełnosprawnych. Owy  problem jest niewidoczny z punktu widzenia osób pełnosprawnych i nie znajduje się akceptacji dla potrzeb ludzi nie w pełni sprawnych. Wielu unika takich tematów rozmowy twierdząc, iż takie osoby na zawsze pozostaną dziećmi, które są całkowicie aseksualne. Takie opinie prowadzą do utworzenia poglądu, że każda aktywność seksualna osób niepełnosprawnych jest niewłaściwa, niebezpieczna i należy ją całkowicie wyeliminować.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 16,78 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!