ikona pliku doc

Dewey Szkoła a społeczeństwo notatki

opracowanie książki


  252 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 252
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 53.50 kB.


J. Dewey Szkołą a społeczeństwo
1.Szkoła a rozwój społeczny
Szkołę najczęściej rozpatrujemy jako teren stosunków między nauczycielem a uczniem , lub między nauczycielem a rodzicami .Interesujemy się jednym, znanym nam dzieckiem, jego postępami rozwojem fizycznym, postępami w czytaniu , pisaniu ,liczeniu itp. I tylko na podstawie tego wydajemy opinię o szkole. Nowe ruchy pedagogiczne należy rozpatrywać ze społecznego punktu widzenia, by nie zostały one odebrane jako wymysły poszczególnych nauczycieli. Zmiany w nauczaniu SA wynikiem zmian warunków społecznych.
„nowe wychowanie”- popęd ujęty pod kątem ogólniejszych zmian społecznych.
Głównym przejawem ewolucji społecznej jest wprowadzeni do szkół nauki pod nazwą robót ręcznych. Kolejną zmianą jest zastosowanie nauk przyrodniczych do wytwórczości przemysłowej, doprowadzających do wielkich wynalazków, wykorzystujących siły przyrody w sposób niezwykle wydajny. Jest to rozwój rynku wszechświatowego jako czynnika pobudzającego do produkcji. Zmiany granic, fizycznego ukształtowania Ziemi, migracje ludności to wszystko doprowadziło do ułatwienia w dociekaniu tajemnic przyrody, a ich zastosowanie stało się handlową koniecznością.
Przed powstaniem systemu fabrycznego panował system gospodarstwa domowego i gospodarstwa w obrębie grupy sąsiedzkiej. To właśnie tam w tych miejscach skupiały się formy czynności wytwórczych. Każdy członek rodziny miał swój własny udział w pracy. Nie można przy tym przeoczyć czynników kształtujących charakter i karność oraz wdrożenie do porządku , pracowitości i odpowiedzialności. Zawsze były jakieś rzeczy które należało wykonać, zachodził konieczność aby każdy domownik wykonywał swój obowiązek sumiennie i w zgodzie z innymi. Wszystko to kształtowało zmysł obserwacji pomysłowość wyobraźnię twórczą logiczne myślenie, poczucie realności.
Lekcje poglądowe nie są w stanie dostarczyć zn
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 53.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!