ikona pliku odt

CZYNNIKI EGZOGENNE W ŻYCIU PŁODOWYM I POZAPŁODOWYM notatki

Praca z Biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18.80 kB.Praca z Biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania
CZYNNIKI EGZOGENNE W
ŻYCIU PŁODOWYM I POZAPŁODOWYM
Czynnikami nazywamy bod
źce kontrolujące stałość środowiska wewnętrznego organizmu, powodujące rozwój lub wywołujące zmiany organizmu. Pewna część tych czynników znajduje się w samym organizmie, pozostał część - poza nim. Organizm żywy z punktu widzenia czynników rozwoju można podzielić na część wpływającą na rozwój i na część tej pierwszej części oraz wpływom zewnętrznym podlegającą. Suma informacji, jaka zawarta jest w tej pierwszej części, a którą stanowią struktury genetyczne organizmu, nazywamy genotypem.Pozostałe struktury i funkcjonalne właściwości organizmu, ukształtowane w wyniku współdziałania genotypu danego organizmu oraz czynników środowiskowych i innych nazywamy fenotypem.
Czynniki egzogenne zwane modyfikatorami s
ą czynnikami zewnątrzpochodnymi , które wpływają na rozwój zarodka i płodu ze środowiska zewnętrznego przez ustrój matki i kształtują właściwości fenotypowe organizmu. Do tych czynników należą m.in. choroby matki w ciąży,tryb jej życia i sposób żywienia, zatrucia związkami chemicznymi,szkodliwe rodzaje promieniowania,wady,choroby płodu i urazy okołoporodowe. Rozwój nauk medycznych w zakresie terapii i profilaktyki, nowe zdobycze diagnostyki laboratoryjnej i osiągnięcia w zakresie opieki nad zdrowiem kobiety poszerzyły wydatnie naszą wiedzę o wpływie chorób matki na przebieg ciąży, na rozwój dziecka w okresie życia płodowego. Dość dobrze poznano negatywny wpływ chorób zakaźnych, z czym wiąże się konieczność ochrony kobiety ciężarnej przed jakąkolwiek infekcją. Do szczególnie niebezpiecznych należy:
ZAKA
ŻENIE WIRUSEM RÓŻYCZKI- różyczka jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, może wywołać wrodzone wady płodu i samoistne poronienie, jeśli kobieta zachoruje na nią w pierwszym trymestrze ciąży. Obecnie jest rzadko spotykaną chorobą w ciąży, dzięki powszechnym szczepieniom przeciwko różyczce. Niemniej każda kobieta planująca ciążę powinna sprawdzić poziom przeciwciał i ewentualnie zaszczepić się przeciwko różyczce. Wirus różyczki wykazuje wybitne działanie embriopatyczne i powoduje w pierwszych tygodniach ciąży w czasie trwania organogenezy , między 4 a 12 tygodniem gdy powstają związki narządów wiele wad rozwojowych. Dotyczy to tylko kobiet, które na różyczkę nie chorowały , ponieważ przebycie tej choroby daje odporność na całe życie. Różyczka może być nawet wskazaniem do przerwania ciąży.Wniektórych krajach wprowadzono dobrowolne szczepienia ochronne przeciw różyczce dla młodych kobiet.Różyczka u dziewczynki nie ma wpływu na przyszłe macierzyństwo.
TOKSOPLAZMOZA-
choroba paso
żytnicza wywoływana pierwotniakiem wewnątrzkomórkowym Toxoplasma gondii, jest infekcją szczególnie niebezpieczną w ciąży. Chorobą tą można zarazić się przez kontakt z kocimi odchodami oraz zjadając surowe mięso. Jeżeli do zakażenia doszło przed c
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18.80 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!