ikona pliku docx

Czym jest pamięc? notatki

Krótki referat o pamięci, jej defektach i zanikaniu z ciekawymi przykładami naukowymi.


  360 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 360
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18.53 kB.


CZYM JEST PAMIĘĆ?

DLACZEGO ZAPOMINAMY?

Według starożytnych greków pamięć była boginią o imieniu Mnemozyna. Obecność bogini pamięci w kulturze greckiej jest wyrazem wagi, jaka odgrywała pamięć w sztuce poetyckiej, w retoryce, i w samym pojęciu prawdy rozumianej jako „ nie zapominanie”.

W czasach, gdy wiedzy przechowywało się w niezwykle małej ilości źródeł pisanych i przekazywane były przede wszystkim droga ustna, ćwiczenie i wzmacnianie pamięci było prawdziwa koniecznością. Zostały rozwinięte specjalne techniki zapamiętywania zwane mnemotechnikami ( od imienia greckiej bogini).

O randze pamięci mówi nam Platon w micie o Theutcie, bóstwie, które jako pierwsze odkryło liczby, rachunek, geometrię, astronomię, grę w kości i pismo, i Thamusie- królu Egiptu:

…Theuth udał się do Thamusa, zaprezentował mu te sztuki i oznajmił, ze należało nauczyć ich wszystkich Egipcjan. Król zapytał go więc o użyteczność każdej ze sztuk, a gdy bóstwo zaczęło te kwestie wyjaśniać, król w zależności od tego, czy zdawało mu się, że dobrze lub źle mówi, nie zgadzał się lub chwalił. Mówi się, ze wiele było rzeczy dotyczących każdej ze sztuk, o których Thamus mówił do Theutha w formie zarzutów lub pochwał i by o nich wszystkich powiedzieć, potrzeba długiej mowy.

Lecz gdy padło na piśmiennictwo, Theuth rzekł co następuje: „Znajomość ta uczyni Egipcjan mądrzejszymi i bardziej zdolnymi do pamiętania, ponieważ wraz z nią znalezione lek na pamięć i wiedzę”.

Na to król tak odpowiedział: „O niezwykle pomysłowy Theuthie, niektórzy są zdolni do wynajdowania sztuk, inni do oceny, jakie szkody mogą one wyrządzić lub jakie zyski przynieść tym, którzy się ich nauczą. Tak więc, będąc ojcem piśmiennictwa, z uczuciem przedstawiłeś dokładne przeciwieństwo jego wartości. Skutkiem odkrycia piśmiennictwa będzie tworzenie się zapomnienia w duszach tych, którzy się go naucza, ponieważ pokładając ufność w piśmiennictwie, przyzwyczajają się do pamiętania zewnętrznego poprze obce znaki, a nie wewnętrznego i osobistego: tak wiec odkryłeś nie lek na pamięć, ale na odwoływanie się do pamięci.

 Pierwsze poważne badania nad pamięcią i zapamiętywaniem przeprowadził Hermann Ebbinghaus, który w 1885 roku napisał monografie pod tytułem: ”Uber das Gedetchnis: Untersuchungenzur experimentellen Psychologie”, która do dzisiaj uznawana jest za najważniejsza pozycję dla psychologii doświadczalnej. Ebinghaus badał ilość zapamiętanych i straconych informacji; opracował słynną krzywa zapomnienia. Badania pokazały po raz pierwszy istnienie pamięci krótkotrwałej oraz pamięci długotrwałej.

A tak ogólnie to co to jest pamięć? No więc, według słownika jest to zdolność umysłu do przechowywania, a później przypominania sobie lub rozpoznawania zdarzeń, których się uprzednio doświadczyło; dla większości psychologów natomiast pamięć jest to aktywny system umysłowy, który odbiera, koduje, modyfikuje i wyszukuje informacje; a mówiąc po naszemu, abyśmy wszyscy mogli zrozumieć ten trudny i obfity temat: pamięć możemy porównać do twardego dysku komputera, który zapisuje, przechowuje i udostępnia nam informacje kiedy je potrzebujemy (no chyba że zdarzy się Rest).

Pamięć nie jest jedna lecz jest ich wiele .Różnią się pomiędzy sobą pojemnością, trwałością, mechanizmami fizjologicznymi, które nimi rządzą i strefami mózgu które angażuje. Postaram się przedstawić ogólna klasyfikację i nie wchodzić zbytnio w szczegóły aby was nie zanudzić i aby ukazać praktyczną stronę każdego systemu pamięciowego.  

Pamięć sensoryczna czyli zmysłowa jest pamięcią o najkrótszym czasie przechowania informacji. Liczna badania wykazały, że informacja na poziomie zmysłów zanika całkowicie w przeciągu sekundy chodź jej większość zanika już po upływie 300- 500 milisekund. Na przykład idąc wieczorem na spacer przechodzimy koło kina, czujemy zapach prażonego popcornu, lecz już za chwila nie pamiętamy go i nie potrafimy określić ani opisać tej informacji szczegółowo.

Pamięć krótkotrwała, według amerykańskiego psychologa Williana Jamesaa, jest to ograniczony i czasowy zbiornik informacji należący do przestrzeni teraźniejszości. Czyli krótko mówiąc: możemy pamiętać tylko jakąś część informacji przez krótki okres czasu, oczywiście tylko jeśli pamięć ta nie jest wspomagana. Pisząc ten referat zadzwoniła do mnie mama więc odebrałam, a gdy wróciłam do pisania okazało się , ze zupełnie nie pamiętam co przed paroma minutami chciałam napisać. Tak samo jest z nami na wykładach. Wystarczy, że koleżanka lub kolega z ławki obok szepnie nam coś na ucho i już nie mamy pojęcia o czym mówi wykładowca, mimo i z do tej pory z cała uwaga go słuchaliśmy.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18.53 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!