ikona pliku docx

Cyberprzemoc notatki


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 13.95 kB.


Cyberprzemoc

Cybeprzemoc inaczej mówiąc jest to elektroniczna agresja. Przez cyberprzemoc rozumie się stosowanie przemocy poprzez nękanie, zastraszanie, prześladowanie ale również wyśmiewanie się z innych osób przy pomocy wykorzystaniu Internetu, narzędzi typu elektronicznego takich jak e-mail, sms, witryny internetowe, portale społecznościowe, fora dyskusyjne, komunikatory oraz różne inne tego typu rzeczy. Cyberprzemoc powstała już
w wieku XX oraz XXI. Napastnicy swoje ofiary prześladują różnymi złośliwymi oraz obraźliwymi wiadomościami przy wykorzystaniu sms, e-mail, portalu społecznościowego. Bardzo drastyczną formą ataku jest udostępnianie zdjęć drugiej osoby czy dręczenie przez sms lub różnego typu komunikatory. Zamiarem ludzi, którzy prześladują innych jest zdyskredytowanie konkretnej osoby bądź grupy osób, często nawet całych społeczności. Działania takie wynikają z poczucia anonimowości, bezkarności sprawców oraz ułatwiane są między innymi zamieszczeniem witryny internetowej na serwerze w kraju, w którym pisemne groźby nie są przestępstwem.
Taka forma znęcania się często wynika z tego, iż łatwiej jest poniżać, dyskredytować oraz szykanować, wtedy kiedy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem oraz nie istnieje potrzeba konfrontacji z ofiarą oko w oko. Prześladowania przez Internet są groźne, ponieważ kompromitujące lub poniżające materiały w bardzo krótkim czasie stają się dostępne dla większości osób oraz pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na komputerach, nawet po ustaleniu oraz ukaraniu sprawcy.
Do form cyberprzemocy można zaliczyć :
    Tworzenie kompromitujących oraz ośmieszających stron internetowy,
    Rozsyłanie otrzymanych danych oraz wiadomości jako zapis rozmowy bądź kopii e-mail,
    Rozsyłanie kompromitujących materiałów,
    Włamania na konta pocztowe, konta komunikatorów aby rozsyłać kompromitujące treści.
W przypadku, gdy znajoma osoba popadnie ofiarą cyberprzemocy trzeba natychmiast udzielić jej wsparcia psychologicznego oraz zadbać między innymi o zablokowanie ośmieszających publikacji bądź krzywdzących materiałów. Należy również zabezpieczyć dowody, mogą to być zrzuty z ekranu, SMS-y z pogróżkami, zapisy z komunikatorów, portalów, obraźliwe maile. Wszystkie te dowody mogą być pomocne w zdefiniowaniu sprawcy. Należy również powiadomić policję.
Każdy powinien pamiętać, iż cyberprzemoc to nie ofiary, ale też sprawcy, którymi często są młodzi internauci. Ważna jest również świadomość możliwych konsekwencji, także prawnych, takich działań i podkreślanie wagi poszanowania własnej oraz cudzej świadomości. Należy pamiętać o tym i nieść pomoc ofiarom.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 13.95 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!