
Ćwiczenia rehabilitacyjne w chorobie Parkinsona notatki
Praca zawiera opis ćwiczeń w chorobie Parkinsona.
1177 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1177
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 1,41 MB.
Spis treści:
Wstęp.
Choroba Parkinsona ? dolegliwości i objawy.
Leczenie i rehabilitacja.
Przykłady ćwiczeń.
Ćwiczenia oddechowe ? cel i zadania.
Przykłady ćwiczeń oddechowych.
Chód i zasady nauki chodzenia.
Zakończenie.
Literatura.
1. Wstęp.
Starzenie się organizmu ludzkiego jest procesem nieuniknionym i dotyczy każdego z nas. Starość w naszej świadomości społecznej jawi się jako upadek sił fizycznych, psychicznych, ułomność, zniedołężnienie, przewlekła choroba czyli niezdolności do samodzielnego życia. Odpowiednia aktywność fizyczna jest niezbędna w każdym wieku dla zachowania fizjologicznej wydolności i sprawności organizmu, czyli np. zdolności do wykonywania codziennego wysiłku fizycznego bez nadmiernego zmęczenia czy dyskomfortu, regulacji masy ciała i unikania otyłości.
Starość sama przez się stanowi wskazanie do aktywności ruchowej i umysłowej. Tak więc wśród czynników prozdrowotnych zwalniających procesy starzenia się człowieka, na pierwszy plan wysuwa się aktywność ruchowa ujęta w odpowiedni system pod względem rodzaju, intensywności, czasu trwania i częstotliwości; indywidualnie dostosowana do możliwości, umiejętności i potrzeb danej osoby.
Seniorzy regularnie ćwiczący są sprawniejsi, wydolniejsi, mniej się leczą, rzadziej chorują, a poza tym są pogodni i radośni. Tracimy bowiem sprawność nie tyle z powodu wieku, jak myślimy, ale wskutek braku aktywności. Wysportowany siedemdziesięciolatek może być równie wydolny, silny i gibki jak niećwiczący trzydziestolatek.
Niestety występuje wiele barier ograniczających aktywizację życia tej grupy społecznej, należą do nich przede wszystkim; bariery kulturowe i edukacyjne - brak potrzeb i nawyków ruchowych; bariery organizacyjne - brak odpowiedniej polityki, warunków i zainteresowania tą p
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 1,41 MB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)