ikona pliku doc

CHORY W STANIE TERMINALNYM notatki

ROLA PIELĘGNIARKI W OPIECE NAD CHORYM W STANIE TERMINALNYM W UJĘCIU KLINICZNYM I PSYCHOSPOŁECZNYM.


  318 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 318
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 71.50 kB.


ROLA PIELĘGNIARKI W OPIECE NAD CHORYM W STANIE TERMINALNYM W UJĘCIU KLINICZNYM I PSYCHOSPOŁECZNYM.
Śmierć jest faktem mającym miejsce w przyrodzie jako kres życia i funkcjonowania organizmu. Śmierć człowieka –nazywana też zejściem śmiertelnym lub zgonem- oznacza ustanie zasadniczych dla życia procesów fizjologicznych.
Definicja śmierci jest następująca:
jest to trwałe, nieodwracalne ustanie czynności życiowych organizmu. Jest to rozciągnięty w czasie proces obejmujący stopniowo wszystkie tkanki i narządy zależnie od stopnia ich wrażliwości- na brak tlenu. Za śmierć człowieka uważa się obecnie nieodwracalne ustanie funkcji pnia mózgu , co jest równoznaczne ze śmiercią mózgu jako całości.
Umieranie, w przeciwieństwie do śmierci, jest częścią życia, procesem rozciągniętym w czasie. Śmierć zwykle kończy umieranie. Tym co wyróżnia umieranie, jest trwająca w czasie świadomość zbliżającej się śmierci. Doznawana jest ona przez człowieka i/lub osoby z jego otoczenia, która łączy się z ustawaniem podstawowych czynności życiowych organizmu. Umieranie może obejmować godziny, dni, tygodnie. Może to być okres różny co do czasu i intensywności przeżywania cierpień fizycznych i psychicznych. Świadomość umierania ma ważne konsekwencje zarówno dla chorego oraz jego rodziny, jak i personelu opiekującego się nim. Dla człowieka umierającego oznacza konieczność rozstania się z życiem, dla rodziny- jak pogodzić się ze stratą bliskiej osoby, natomiast dla osób pielęgnujących łączy się z pytaniem: jak pomóc pacjentowi i jego rodzinie.
Opieka terminalna stanowi ważną część opieki paliatywnej i zazwyczaj odnosi się do postępowania ofiarowanego w okresie ostatnich dni, tygodni, a nawet miesięcy życia, gdy staje się oczywiste, że kres życia zbliża się nieuchronnie. Jest to aktywna całościowa opieka nad chorym i jego
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 71.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!