
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy notatki
Referat z chirurgii
1121 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1121
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 59,00 kB.
CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest najczęstszą nowotworową chorobą tych narządów. Przyjmuje się, że cierpi na nią 1-2% populacji ludzi. Jest to choroba przewlekła, która sprawia duże dolegliwości, obarczona częstą nawrotowością wrzodu,
w razie nieodpowiedniego leczenia, oraz obciążona występowaniem zagrażających życiu chorego powikłań.
Przyczyny:
Wrzody trawienne żołądka i dwunastnicy powstają w wyniku przewagi czynników agresji (kwas solny, pepsyna) nad czynnikami obrony. Czynnikami etiologicznymi wpływającymi na powstawanie tej choroby są: Czynniki genetyczne (hipergastrynemia ), Czynniki psychosomatyczne, osoby z grupą krwi 0 (tzw. Niewydzielacze pepsynogenu) oraz główny czynnik infekcyjny ? zakażenie Helicobacter pylori, które prowadzi do zaburzenia równowagi między czynnikami agresji i ochrony błony śluzowej żołądka.
U 90-100% chorych z owrzodzeniem dwunastnicy i 80-90% chorych z owrzodzeniem żołądka stwierdza się obecność Helicobacter pylori.
Objawy:
Objawy kliniczne choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy są u wielu chorych na tyle charakterystyczne, że na ich podstawie sformułowano stwierdzenie: ?w chorobie wrzodowej wywiad jest wszystkim, badanie niczym?.
WRZÓD ŻOŁĄDKAWRZÓD DWUNASTNICYBól występuje po zjedzeniu pokarmuBól w okresie głowy (ból nocny)Jedzenie wywołuje bólJedzenie znosi bólWystępują wymioty i często łagodzą bólWymioty nie występują lub występują rzadkoZgagaZgagaZwiększone wydzielanie ślinyZanikanie wydzielania ślinyOgólny dyskomfortOgólny dyskomfortObjawy mogą trwać tygodniami i miejscowość pojawiania się jest mniej wyraźnaObjawy trwają ok. 10-15 dni i występują w odstępach 3-6 miesięcznych (najczęściej pojawiają się wiosną i jesienią)
Diagnostyka:
Badanie kliniczne: dokładnie zebrany wywiad chorobowy jest źródłem cennych informacji.
P
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 59,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)