ikona pliku odt

choroba parkinsona opis krotko notatki

krotki opis choroby parkinsona


  60 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 60
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 23.30 kB.


OPIS CHOROBY
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona jest nieuleczalnym schorzeniem neurologicznym. Powoduje ją zwyrodnienie części mózgu zwanej istotą czarną w wyniku starzenia się.
Choroba polega na stopniowym zanikaniu komórek nerwowych odpowiedzialnych za wytwarzanie dopaminy - związku chemicznego, który jest przekaźnikiem miedzy komórkami nerwowymi odpowiadającymi za kontrolę ruchu. W wyniku tego stężenie dopaminy maleje i przy obumarciu około 70-80% komórek pojawiają się charakterystyczne objawy choroby.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są:
      wiek - choroba najczęściej dotyka seniorów po 60 roku życia,
      płeć - zdecydowanie częściej chorują mężczyźni,
      zanieczyszczenie środowiska - długotrwały kontakt z pestycydami, miedzią, ołowiem,
      obecność choroby u bliskich krewnych - zwiększa ryzyko w niewielkim stopniu
Początkowymi objawami choroby są niewielkie drżenia ręki lub nogi (które zmniejsza się lub ustępuje przy wykonywaniu ruchu), uczucie zesztywnienia mięśni, utrudnienie wykonywania ruchów, osłabienie zmysłów węchu i smaku. Z czasem drżenie staje się silniejsze i obejmuje obydwie kończyny dolne i górne, pojawia się spowolnienie ruchów spowodowane przez sztywność mięśni, pociąganie nogami przy chodzeniu, a sylwetka ulega pochyleniu. Twarz pacjenta staje się maskowata, mowa ulega spowolnieniu i zniekształceniu. Pismo jest drobniejsze, mniej wyraźne i rozedrgane. Pojawiają się zaparcia, a w wyniku trudności z połykaniem ślinotok. Osobę chorą mogą także dotknąć zaburzenia psychiczne np. depresja. Wraz z postępem choroby pacjent ma coraz większe utrudnienia w poruszaniu się, przez co przestaje chodzić i staje się inwalidą poruszającym się na wózku bądź przykutym do łóżka. Często pojawia się też otępienie. W wyniku unieruchomienia może wdać się zapalenie płuc, odleżyny czy też zakażenia dróg moczowych.
Leczenie pozwala na opóźnienie o kilka
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 23.30 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!