ikona pliku docx

Choroba Parkinsona notatki

Objawy , leczenie, proces pielęgnowania pacjenta z Chorobą Parkinsona


  120 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 120
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 24.21 kB.


                                 CHOROBA PARKINSONA

Choroba Parkinsona ( Parkinson's Disease )  to samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego

Do objawów chorobowych dochodzi z powodu zmian zwyrodnieniowych komórek

nerwowych w istocie czarnej , znajduje sie ona w tak zwanym sródmózgowiu pnia mózgu (w rejonie mózgu nazywanym jądrami podstawy).

Neurony istoty czarnej wytwarzają neurotransmiter - dopaminę.

Dopamina powstaje z prekursorowego związku chemicznego zwanego lewodopą i jest ona odpowiedzialna za koordynację czynności ruchowych. W chorobie Parkinsona komórki wytwarzające dopaminę obumierają i w ten sposób zostaje zaburzony, a nawet przerwany system wewnątrzmózgowych połączeń komunikacyjnych. Ponieważ mózg ma znaczne zdolności kompensacyjne, kliniczne objawy parkinsonowskie pojawiają się dopiero wówczas, gdy obumrze ok. 80 % komórek wytwarzających dopaminę.

Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat. Początkowo chorzy skarżą się na złe samopoczucie, zauważają pewne spowolnienie ruchowe i jakby niezgrabność w ruchach. Niekiedy wiążą oni te objawy ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Jednak po pewnym czasie chorzy z chorobą Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka. Na tym etapie choroby pacjent z reguły zjawia się u lekarza.
Nie wszystkie objawy parkinsonizmu muszą wystąpić u każdego chorego. Klasyczne objawy choroby to:

  1.  sztywność mięśniowa (zwiększenie napięcia mięśniowego)
  2.  spowolnienie ruchowe (bradykinezja)
  3.  drżenie spoczynkowe (u niektórych chorych)
  4.  trudności w rozpoczynaniu wykonywania ruchów dowolnych.

Konsekwencją choroby jest ograniczenie samodzielności chorego oraz zaburzenia

w sferze biologicznej, psychicznej i społecznej .Rehabilitacja i optymalne leczenie mają duże znaczenie na każdym etapie choroby Parkinsona, także wtedy gdy chory pozostaje w łóżku. W tych przypadkach rehabilitacja powinna przede wszystkim zapobiegać powikłaniom: unieruchomieniu ,zapaleniu płuc, odleżynom). Należy prowadzić gimnastykę oddechową oraz ćwiczenia bierne i czynne kończyn, oklepywanie. Odpowiedni zestaw ćwiczeń powinien być zaproponowany przez doświadczonego rehabilitanta w zależności od stanu chorego.

Leczenie Farmakologiczne

  1.  Lewodopa uznawana jest za tzw. „złoty standard” w leczeniu choroby Parkinsona. Jest ona prekursorem dopaminy, który przechodzi z krwi do mózgu (przekraczając barierę krew-mózg) i w mózgu jest przetwarzana w dopaminę.
  2.  Leki „naśladujące” dopaminę (tzw. agoniści dopaminy). Mają one strukturę chemiczną bardzo podobną do dopaminy. Leki z tej grupy są częściej stosowane w późniejszych stadiach choroby.
  3.  Leki zmniejszające rozkład dopaminy (inhibitory COMT i inhibitory MAO-B, np. selegilina).

PROCES PIELĘGNOWANIA PACJENTA Z CHOROBĄ PARKINSONA

Pacjent  A.C.  lat 79 został przyjęty na Oddział Geriatryczny w dniu 10.03.2010 r. z rozpoznaniem: choroba Parkinsona, otępienie starcze, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca uogólniona.

U pacjenta występuje nietrzymanie zwieraczy cewki moczowej i odbytu, dysfagia, sztywność mięśniowa i zaniki mięśniowe. Występuje drżenie kończyn górnych.

W dniu przyjęcia chory był odwodniony i wyniszczony ,śluzówki jamy ustnej wysuszone.

RR w chwili przyjęcia wynosiło 165/100 mmHg.

Z wywiadu wynika, że pacjent mieszka w domu jednorodzinnym z chorą żoną. Warunki socjalno- bytowe dobre.

          

Problem

Diagnoza                    Plan opieki               Realizacja                          Ocena działań

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 24.21 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!