ikona pliku doc

Charakterystyka wybranej choroby wieku starczego: proces pielęgnowania notatki

Choroba Parkinsona Jest to samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Należące do niego struktury są odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała, napięcie mięśniowe oraz ruchy automatyczne.


  1814 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1814
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 105,50 kB.


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski       Marta Grabarczyk
Wydział Nauk Medycznych       SL I˚, rok III, grupa II
Kierunek Pielęgniarstwo
Praca na samokształcenie
z pielęgniarstwa geriatrycznego
Prowadzący zajęcia mgr piel E. Aleksiun
Charakterystyka wybranej choroby wieku starczego: proces pielęgnowania w chorobie Parkinsona.
Choroba Parkinsona
Jest to samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego. Należące do niego struktury są odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała, napięcie mięśniowe oraz ruchy automatyczne.
W chorobie Parkinsona do objawów chorobowych dochodzi z powodu zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w pewnych obszarach mózgu (w tzw. substancji czarnej w jądrach podstawy) wytwarzana jest substancja chemiczna o nazwie dopamina. Pełni ona rolę neuroprzekaźnika, który odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, w szczególności związanych z napięciem mięśni i regulacją ruchów. Bezpośrednią przyczyną choroby Parkinsona jest stopniowe zmniejszanie się ilości dopaminy w mózgu (wskutek obumierania komórek wytwarzających dopaminę). Objawy kliniczne choroby pojawiają się przy spadku o 70-80% stężenia dopaminy.
Wyróżniamy parkinsonizm wtórny i pierwotny objawy w obu są takie same, a różnią się przyczyną niedoboru dopaminy w jądrach podstawy. Parkinsonizm pierwotny jest związany z pierwotnym uszkodzeniem neuronów dopaminergicznych, natomiast parkinsonizm wtórny inaczej jest nazywany objawowym i u ludzi starszych może być to parkinsonizm polekowy lub parkinsonizm naczyniopochodny.
Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się najczęściej międz
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 105,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!