ikona pliku docx

borelioza notatki

Borelioza, krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme została wywołana przez bakterie należące do krętków : Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszone przez kleszcze twarde Ixodex na człowieka.


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17.88 kB.


Borelioza, krętkowica kleszczowa lub choroba z Lyme została wywołana przez bakterie należące do krętków :  Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszone przez kleszcze twarde Ixodex na człowieka. Rozpoznana po raz pierwszy w 1975 roku w Lyme. Wtedy to zaobserwowano masowe zachorowania u dzieci na reumatoidalne zapalenie stawów. Ta zakaźna, wielonarządowa choroba występuje bardzo często i szybko się rozprzestrzenia. Przenoszona jest przez wektory na całym świecie.  Do zakażenie człowieka dochodzi poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Bakteria Borrelia rozwija się praktycznie w wielu narządach, dlatego konieczne jest szybkie przeprowadzenie diagnostyki.  Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową. W Polsce w 2004 roku odnotowano 3817 zachorowań , natomiast w 2010 roku 8628.

Borrelia dostaje się do organizmu w wyniku ukłucia kleszcza. Ślina kleszcza zawiera składniki, zakłócają one reakcję odpornościową w miejscu ukłucia. Kleszcze można spotkać w lasach, parkach czy ogrodach. Borrelia żyje wewnątrzkomórkowo oraz przekracza barierę krew-mózg. Kleszcze utrzymują rezerwuar zarazków poprzez zakażanie kolejnych żywicieli. Kleszcze są wyposażone w ryjkowaty narząd gębowy służący do ssania krwi. Jego ukłucie jest bezbolesne, ponieważ wydziela on substancję, która znieczula skórę. Żywienie się krwią żywiciele może trwać kilka dni. Długość ciała wynosi od jednego do około 30 mm. W postaci larwalnej lub też limfy ma wielkość główki od szpilki. Nasycony krwią może osiągnąć rozmiar orzeszka ziemnego. Dorosła samica kleszcza żywi się krwią żywiciela tylko raz, składa swoje jaja i obumiera. Samiec natomiast nie żywi się krwią. Pasożyt ten jest groźny dopiero wtedy, gdy sam został zarażony bakteriami. Po ukłuciu przez kleszcza bakterie Borrelia burgdorferi zajmują skórę. W ciągu kilku dni potrafią się przedostać do wielu tkanek.

Cykl rozwojowy kleszcza składa się z kilku etapów : najpierw ma postać larwy, następnie nimfy, a na końcu przybiera formę dojrzałą, czyli imago. W organizmie człowieka uwidocznia się w kilku formach: krętka, cysty, postaci owalnej bez ścian komórkowych lub pod postacią pęcherzyków. W żołądkach kleszczy krętki boreliozy tworzą skupiska grudek. Część  krwi, którą ssie kleszcz, wraz z krętkami przenoszona jest z powrotem do organizmu żywiciela i tak dochodzi do zarażenia boreliozą człowieka bądź innej ofiary. Krętki boreliozy atakują nabłonek, komórki nerwowe, mięśniowe, śródbłonka i tkanki łącznej.  Kleszcze są wektorami dla wielu chorób m.in.: boreliozy, anaplazmozy, tularemię.  

Kleszcz wstrzykuje swojemu żywicielowi bakterię, której pełna nazwa brzmi borrelia burgdorferi. Rozwój choroby składa się z trzech faz : wczesna zlokalizowana, wczesna rozsiana oraz późna borelioza z Lyme. U osób zarażonych pojawia się w ciągu 1-3 tygodni kolisty rumień wędrujący, który się powiększa. Może pojawić się ona w innym miejscu, niż nastąpiło ugryzienie. Po pewnym czasie znika. Pojawienie się takiego rumienia jest wskazaniem do podjęcia antybiotykoterapii. Nieleczona borelioza przechodzi w stan podostry, po miesiącach, czy latach w stan przewlekły.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17.88 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!