ikona pliku doc

Błędy jatrogenne w zawodzie ratownika medycznego notatki

W prezentowanym ujęciu cała problematyka wynikać będzie z interakcji ratownik – pacjent a badanie i ratowanie. Ratownik medyczny - osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej, w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy medyczni pracują zwłaszcza w karetkach pogotowia ratunkowego, oddziałach ratunkowych, jednostkach GOPR, WOPR, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 159.50 kB.


Wyższa Szkoła Medyczna
w Białymstoku

BŁĘDY JATROGENNE W ZAWODZIE RATOWNIKA MEDYCZNEGO

Opracował:       Piotr Samarański

Białystok 2012
Z pewnością spotkała nas w życiu nie raz sytuacja, gdy mieliśmy w sobie dużo chęci i zapału, niekiedy z potrzeby serca, by udzielić pomocy innej potrzebującej osobie. Czy nasza ocena, postępowanie przyniosły oczekiwane skutki?
Temat błędów jatrogennych posiada swoja przewrotną naturę, którą chciałbym przedstawić z perspektywy zawodu ratownika medycznego.
Termin jatrogenny (gr. iatrós ‘ktoś, kto leczy; lekarz’ + génos ‘ród’). Etymologicznie nie znaczy nic, co by się mogło kojarzyć z czymś negatywnym. Z założeniem, że oddziaływanie w tym ujętym związku, będzie prowadzić do korzystnych następstw. W przeciwnym przypadku w lustrzanym odbiciu możemy dostrzec jatropatogenny obraz, który zawiera w swoim obliczu czynnik patologiczny, mogący wywołać niepożądany wpływ. Oddziaływanie zawierające taki czynnik można nazwać błędem jatrogennym. Bardzo często postrzega się go jako uraz psychiczny wynikający z reakcji na przekazane w pośpiechu lub sposób niedbały informacje, mogące wywołać silny lęk. Można jednak zaliczyć do nich postępowanie wpływające na stan somatyczny, np. stosowanie zabiegów, do których nie ma dostatecznych wskazań, czy nabyte infekcje w drodze niedbałego postępowania.
W prezentowanym ujęciu cała problematyka wynikać będzie z interakcji ratownik – pacjent a badanie i ratowanie. Ratownik medyczny - osoba wykonująca zawód medyczny, uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej, w szczególności do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy medyczni pracują zwłaszcza w karetkach pogotowia ratunkowego, oddziałach ratunkowych, jednostkach GOPR, WOPR, prowadzą szkolenia z zak
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 159.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!