ikona pliku docx

Bilans w wieku dziecięcym notatki


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 19.95 kB.


Podsumowanie

Badanie bilansowe to profilaktyczne, rutynowe, okresowo przeprowadzane badania zdrowia dziecka, które służą jak najwcześniejszemu wykryciu objawów i przyczyn zaburzeń zdrowotnych.

Dzięki tym badaniom mamy możliwość obserwacji tempa rozwoju naszego maluszka w poszczególnych latach jego życia, oraz porównania go z tempem rozwoju rówieśników.

Badanie bilansowe służy również ocenie prawidłowej masy ciała, oraz narządów zmysłu (wzroku , słuchu). Dzięki badaniom można wykryć ewentualne zaburzenia dziecka w rozwoju, mowie, a także sprawdzić (późniejsze bilanse dziecka) gotowość dziecka do pójścia do szkoły, czy zakwalifikować je na konkretne zajęcia ruchowe. Zauważalne nieprawidłowości znacznie lepiej jest wyleczyć.  Do celu badania służą nam przede wszystkim siatki centylowe.

Badania przeprowadza się w przychodni, w poradni dzieci zdrowych, w obecności rodziców lub opiekunów.

Rodzice powinni mieć ze sobą:

  1.  książeczkę zdrowia dziecka,
  2.  potwierdzenie ubezpieczenia maluszka,
  3.  ostatnie badania lub zaświadczenia
  4.  karty wypisowe do wglądu lekarzowi  

Bilans zerowy

Pierwszy bilans przeprowadzany jest tuż po urodzeniu na oddziale noworodkowym. Badanie ma na celu zweryfikowanie nieprawidłowości mogących wystąpić w czasie ciąży, porodu oraz wszystkie inne czynniki, które mają wpływ na dalszy rozwój dziecka.

W szpitalu są wykonywane badania słuchu, ocena stawów biodrowych pod kątem dysplazji, badanie poziomu TSH, test na fenyloketonurię, pomiar masy ciała i długość, obwód główki i klatki piersiowej. Te parametry pozwalają w kolejnych tygodniach na obserwację prawidłowości rozwoju dziecka. Bezpośrednio tuż po urodzeniu stan noworodka ocenia się w skali Apgar(czynność serca, oddech, reakcje na bodźce zewnętrzne , napięcie mięśni, kolor skóry ) . Na głowie dziecka kontrolujemy wielkość ciemienia tylnego i przedniego. Ważne jest, żeby większość problemów związanych z laktacją i karmieniem piersią było już rozwiązanych przed wyjściem mamy z dzieckiem ze szpitala do domu.

Bilans dwulatka

Rozpoczyna się od zebrania wywiadu dotyczącego dotychczasowej historii zdrowia dziecka, przebytych schorzeń, realizacji szczepień ochronnych. Zwraca się na rozwój fizyczny na postawie siatek centylowych i rozwój psychomotoryczny, wczesne wykrycie wad wzroku i słuchu oraz innych wad wrodzonych. Przeprowadza się następujące pomiary i badania: - pomiar masy i długości masy ciała w celu wykrywania zaburzeń rozwoju fizycznego w oparciu o siatkę centylową, -badanie słuchu oraz ocenę obecności czynników ryzyka uszkodzenia słuchu, -test Hirschbera w kierunku wykrycia zeza,- pomiar ciśnienia tętniczego krwi, -ocena tempa rozwoju fizycznego i psychomotorycznego, -ocena wykonania szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień, -prowadzenie testu rozwoju reakcji słuchowych oraz ocena rozwoju mowy.

Bilans 4 latka

Podobny jest do bilansu 2 latka . Bardzo ważnym badaniem jest badanie wzroku, słuchu przy podejrzeniu zaburzeń lekarz kieruje do okulisty/ laryngologa. Pielęgniarka mierzy , waży, stosuje pomiar ciśnienia tętniczego i sprawdza w siatkach centylowych.  wieku 4 lat mogą wystąpić problemy z mową, dziecko może zacząć się jąkać, dlatego należy uważnie obserwować i wsłuchiwać się w jego wypowiedzi. Gdy jednak zauważymy takie zmiany, należy udać się do logopedy. Należy również pilnować, czy dziecko w nocy się nie moczy, bo jeśli tak, to konieczna jest konsultacja z urologiem. Lekarz ocenia postawę ciała pod kątem bocznego skrzywienia kręgosłupa, a także ustawienie kończyn dolnych i kształt stóp. Sprawdzany jest stan uzębienia mlecznego. Ocena rozwoju psychomotorycznego i społecznego. Ocena wykonania szczepień ochronnych.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 19.95 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!