ikona pliku docx

bezpośrednie i pośrednie skutki dla stanu psychicznego pacjenta notatki

poleca moją notatkę


  224 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 224
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 23.99 kB.


                                                                           

                   Uniwersytet Medyczny w Łodzi

            

Temat:

„Bezpośrednie i pośrednie skutki choroby dla stanu psychicznego pacjenta”

                              

           Choroba jest to reakcja dynamiczna ustroju na zadziałanie czynnika chorobotwórczego wyrażająca się zaburzeniem naturalnego współdziałania narządów i tkanek (homeostazy), co zwykle prowadzi do zmian czynnościowych i organicznych w ustroju. To stan, który bezpośrednio przeszkadza a prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Często jest to subiektywne odczucie, które nie da się zobaczyć, dotknąć oraz poczuć.

Psychika człowieka w obliczu choroby ulega pewnym zmianom. Reakcje są różne u rożnych osób, lecz mieszczą się w przedziale: od dyskretnie zaznaczonej astenii do głębokich zaburzeń świadomości. Fizjologicznymi reakcjami na chorobę są lęki, przygnębienie, gniew lub też nerwica, psychoza reaktywna oraz zaburzenia osobowości. Te ostatnie bardzo często utrzymują się jeszcze po wygaśnięciu choroby, dlatego stanowią poważny problem medyczny. Np. w cukrzycy należy się liczyć z możliwością wystąpienia zaburzeń świadomości w postaci patologicznej senności, stanu przedśpiączkowego lub śpiączki cukrzycowej. Zaburzenia świadomości bardzo często wynikają z przebiegu chorób zakaźnych (np. zimnica, zapalenie opon mózgowych, płatowe zapalenie płuc, dur brzuszny i inne.2 Zaburzenia świadomości w miarę rozwoju choroby często przyjmują postać stanów majaczeniowych. Oprócz chorób zakaźnych zaburzenia te mogą też występować w zatruciach(m.in. tlenkiem węgla, dwusiarczkiem węgla, czteroetylkiem ołowiu), w przypadkach wydzielającego się gruczolaka trzustki. Zazwyczaj są to stany przymglenia świadomości, pogłębiające się niekiedy do śpiączki, stany majaczeniowe oraz niekiedy stany pomroczne ze znacznym niepokojem ruchowym.

Choroba daje sygnały o niepokojących zmianach w organizmie przez ból fizyczny, lecz również akcentuje to poprzez psychikę. Wiąże się też niestety bardzo często z rezygnacją z celów zawodowych, pogorszeniem budżetu domowego oraz rozpadem prawidłowego funkcjonowania rodziny oraz jej więzi, która nadmiernie skupia się na pielęgnacji chorego. Osoba chora doszukuje się przyczyn, jej istoty lub natury, obrazu swojego aktu aktualnego stanu, poglądu na temat leczenia oraz przewidywanie toku leczenia i skutków. W związku z chorobą często pojawia się stres warunkujący nastawienie pacjenta do swojego stanu. Może on uznać ze stała mu się krzywda bądź doznał straty, mógł odczuć zagrożenie bądź wręcz przeciwnie potraktować to, jako wyzwanie.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 23.99 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!