ikona pliku docx

Bezdomność - formy pomocy i wsparcia dla osób potrzebujących notatki

Co to jest bezdomność - zbiór definicji oraz analiza problemu. Przedstawienie sposobów pomocy osobom potrzebujących wsparcia.


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 22,65 kB.


Bezdomnosć - formy pomocy i wsparcia dla osób osób potrzebujących

Bezdomność to w dzisiejszych czasach problem, który dotyczy wszystkich krajów na świecie. Polska nie ma monopolu na bezdomność, nie mają go ani kraje bogate, ani biedne. Bezdomni żyją wszędzie. Najczęściej są postrzegani jako brudni, śmierdzący alkoholem, często niebezpieczni ludzie. Niewielu zadaje sobie trud dostrzeżenia w nich zalet, umiejętności, które mogliby wykorzystać dla dobra społeczeństwa. Jan Paweł II trafnie zauważał, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (W. Życiński, Słowa mądrości głosi sprawiedliwy. Sentencje. Kraków 1995, Wydawnictwo Znak, s. 17) Aby rzetelnie ocenić działania mające pomóc osobom bezdomnym w Polsce, należy przyjrzeć się bliżej problemowi bezdomności oraz charakterowi i skuteczności pomocy.

Zastanówmy się, kim jest osoba bezdomna.

W polskiej literaturze naukowej i publicystycznej nie dopracowano się jednej powszechnie uznawanej definicji bezdomności.
Andrzej Przymeński określa bezdomność jako „sytuację osób, które w danym czasie nie posiadają i własnym staraniem nie mogą zapewnić sobie takiego schronienia, które mogłyby uważać za swoje i które spełniałoby minimalne warunki pozwalające uznać je za pomieszczenie mieszkalne” (A. Przymeński, Bezdomność jako kwestia polityki społecznej w Polsce współczesnej, Poznań 2001, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, s. 281)

Inną definicję tego zagadnienia proponuje Michał Porowski. Według niego, „bezdomność jest to względnie trwała sytuacja człowieka pozbawionego dachu nad głową albo nie posiadającego własnego mieszkania” (M. Porowski, Bezdomność – obraz zjawiska i populacji ludzi bezdomnych w: T. Pilch, I. Lepalczyk, Pedagogika społeczna, Warszawa 1995, Wydawnictwo Akademickie „Ż

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 22,65 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!