ikona pliku doc

badania naukowe w pielegniarstwie notatki

tdgfd


  390 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 390
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 110.00 kB.


Badania Naukowe
w
Pielęgniarstwie


Wykład 1
Wprowadzenie w zagadnienia metodologii.
      Najogólnie mówiąc metodologia badań naukowych to nauka o zasadach, sposobach postępowania badawczego, zalecanych i stosowanych w różnych przypadkach.
Cechy i zasady poznania naukowego:
      Poprzez zasady, czy reguły bądz normy postępowania naukowego rozumie się pewne najogólniejsze dyrektywy ( zalecenia ), mające na celu ułatwienie w miare skutecznego przeprowadzenia badań.
      Natomiast sposobami postępowania nazywa się mniej lub bardziej skonkretyzowane procedury gromadzenia i opracowywania interesujących badacza wyników.
      Na ogół mówi się o dwojakim sposobie uprawiania metodologii badań naukowych tj. Opis i normatyw.
      Metodologia uprawiana w sposób opisowy zajmuje się faktycznie stosowanymi sposobami w postępowaniu badawczym. To znaczy interesuje się ich opisem, zazwyczaj na przykładzie dotychczas przeprowadzonych badań w określonej dziedzinie. Postępuje się " w sposób czysto rejestrujący, bez odnoszenia ich do jakiś normatywnych standardów służących do ich oceny".
      Metodologie uprawiana w sposób normatywny – podejmuje się próby ustalenia zasad i sposobów postępowania badawczego głównie w znaczeniu postulatywnym
      To znaczy "bardziej określa reguły, jak w ich sytuacji postępować należy niż opisuje, kto w jakich okolicznościach i jakie metody stosować'' .
      Zajmuje się przede wszystkim opracowaniem teoretycznym założeniem istotnych z punktu widzenia wartości poznawczej badań możliwych do przeprowadzenia.
Definicja pojecia "nauka                                                                  
W znaczeniu treściowym przez "naukę" rozumiemy, kompletny system uzasadnionych twierdzeń i hipotez oddających wierny obraz danego obszaru rzeczywistości (przyrodniczej, społecznej, i technicznej), sposobach jej poznania i użytecznego przekształcania. Mówiąc innaczej jest to zasób obiektywnej wiedzy o przyrodzie, społeczeństwie lub człowieku, o zwi
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 110.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!