ikona pliku docx

Autorytety notatki

Notatka zawiera filozoficzne podejście do autorytetów


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17.11 kB.


03.01.13 r.

Koncepcja autorytetu Kazimierza Sośnickiego (XX w.). Wywodził się ze szkoły lwowsko-warszawskiej. Byli tam przede wszystkim filozofowie. Szkoła humanistyczna. Sośnicki był najwybitniejszy. Twórcą był Kazimierz Twardowski, który pod koniec XIX w. obronił w Wiedniu habilitacji w wieku 29 lat. Przyjechał do Lwowa, by nauczyć Polaków rzetelnego myślenia. Zgromadził rzesze studentów wokół siebie i stworzyli zręby nauki polskiej. Ta szkoła nie odbudowała się po II wojnie światowej z wielu względów. Znaczna część tych wybitnych naukowców została wymordowana przez Niemców. Część ludzi nie wróciła z Zachodu (zwłaszcza logicy). Działali więc jako samotnicy. W połowie lat 60. napisał „O autorytecie nauczyciela”. Pokazał proces kształtowania się pojęcia, rozumienia autorytetu u uczniów. Można wyróżnić 3 etapy:

  1. Autorytet zewnętrzny. Charakterystyczne dla małego dziecko. Całkowicie utożsamia autorytet z osobą. Jeśli ta osoba coś mówi to dziecko to przyjmuje tylko dlatego, że to mówi akurat ta osoba. Przyjmuje, że to prawda. Nie potrzebuje tego sprawdzać. Ta osoba jest wcieleniem autorytetu. Nie ma namysłu krytycznego nad tym, czy ma racje czy nie.
  2. Autorytet wewnętrzny. Dostrzega w nim wartości wewnętrzne. Jest osoba, ale też wartości. Te wartości są w tej osobie, muszą w niej być. Są nieoderwalne od niej. Ale dostrzega różnicę pomiędzy osobą a wartościami.
  3. Autorytet idei. Nie musi się opierać na ludziach. Ma świadomość idei. Idziemy za tym co dobre, szlachetne i nie potrzebujemy, by były one w kimś ukazane. Idziemy za wartościami. Do tego powinien dążyć nauczyciel. Pchnąć dziecko w pewnym momencie i dać mu wolność, wybór. Im uczeń jest bardziej samodzielny tym większy sukces wychowawczy.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17.11 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!