ikona pliku rtf

atopowe zapalenie skory notatki


  292 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 292
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 27.02 kB.


Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to silna, uwarunkowana genetycznie reakcja alergiczna na czynniki wywołujące uczulenie u chorych osób. Objawy schorzenia pojawiać się mogą zarówno w kontakcie z substancjami uważanymi za drażniące, jak na przykład antybakteryjne mydło czy silne detergenty, czy też w wyniku zetknięcia z alergenami (między innymi sierść zwierzęca), ale także w wyniku spożywania niektórych produktów. Do najbardziej uczulających pokarmów należą pszenica, jajka i mleko, czekolada, truskawki oraz owoce cytrusowe.
Typowymi objawami schorzenia w jego lekkiej postaci są zaczerwienienie, łuszczenie się i swędzenie skóry, która robi się sucha i podatna na zakażenia bakteryjne. W przypadku ostrego ataku AZS u chorego odnotowuje się silny świąd na dużych obszarach skóry, puchnięcie dotkniętych zmianami części ciała, a nawet wysięk z pojawiających się wykwitów.
Jako choroba o podłożu genetycznym, atopowe zapalenie skóry pojawia się w zasadzie samoistnie i nie ma możliwości jego bezpowrotnego wyeliminowania. W sferze możliwości chorego leży jedynie profilaktyczna pielęgnacja skóry oraz rygorystyczne unikanie czynników uczulających.
Możliwą formą walki z objawami atopowego zapalenia skóry są także leki z gatunku sterydowych, które skutecznie hamują reakcje alergiczne.
W powstawaniu atopowego zapalenia skóry rolę odgrywają czynniki genetyczne, odpornościowe oraz środowiskowe.
Pod wpływem alergenów (niezależnie od drogi wniknięcia do organizmu) następuje reakcja obronna objawiająca się stanem zapalnym skóry. AZS często towarzyszą wtórne infekcje bakteryjne, powodowane zazwyczaj przez gronkowca złocistego oraz inne bakterie
Objawy choroby mogą być bardzo różne u różnych osób, jednak do najczęstszych objawów AZS należą:
Przede wszystkim:
-       świąd
- suchość skóry (utrata lipidowej bariery ochronnej)
- wysięk (infekcja skóry)      
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 27.02 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!