ikona pliku odt

Aronson Elliot - "Człowiek istota społeczna"- Rozdz. 5 notatki

Jest to moja praca kontrolna z podstaw psychologii i socjologii. Różne przykłady uzasadniania zachowania.


  227 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 227
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 37.66 kB.


Aronson Elliot - "Człowiek istota społeczna"- Rozdz. 5 "Uzasadnienie własnego postępowania"
Różne przykłady uzasadniania zachowania:
A - Sytuacja hipotetyczna - hipnotyzer i Sam
Sam zostaje poddany sugestii posthipnotycznej w wyniku czego wykonuje szereg bezsensownych czynności: zakład płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i bierze ze sobą parasol mimo, że jest ładna pogoda; następnie omijając pobliskie sklepy idzie do odległego supermarketu by kupić 6 butelek whisky, mimo, że sam nie pije alkoholu.
Po wprowadzeniu z transu zapytany dlaczego wykonał szereg idiotycznych czynności szuka uzasadnienia swoich działań - innymi słowy stara się przekonać siebie i innych, że to co zrobił było logiczne i rozsądne.
B - Eksperyment Stanleya Schachtera i Jerego Singera
Eksperyment ten polegał na wstrzykiwaniu badanym epinefryny, która wywołuje pobudzenie fizjologiczne lub nieszkodliwe placebo.
Jednej grupie badanych powiedziano, że zostanie im wstrzyknięty lek "suproxin", podając jednocześnie informacje, że mogą wystąpić u nich takie objawy jak: kołatanie serca czy drżenie rąk. Drugiej grupie badanych także wstrzyknięto ten sam lek, jednak nie podano im informacji o możliwych efektach ubocznych.
Gdy u badanych z pierwszej grupy faktycznie pojawiły się wspomniane wcześniej objawy wiedzieli czym są one spowodowane i umieli je sobie racjonalnie wytłumaczyć. W drugiej grupie badanych sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Grupa ta z braku informacji o skutkach jego działania nie dysponowała logicznym uzasadnieniem owych symptomów. A jak wiem każdy dąży do tego by wytłumaczyć każde zachowanie. Dlatego też badani tłumaczyli swoje zachowanie zależnie od zachowań ludzi znajdujących się w tym samym pomieszczeniu i rzekomo poddanych działaniu tego samego leku.
C - Uzasadnienie zachowania w przypadku katastrofy
Oczywistym wydaje się, odczuwamy strach będąc w centrum katastroficznych wydarzeń. W takiej sytuacji nie musim
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 37.66 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!