ikona pliku doc

Apologia - Obrona Sokratesa notatki

Praca na temat książki Platona \"Obrona Sokratesa\".


  100 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 100
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 53.50 kB.


APOLOGIA – OBRONA SOKRATESA

Bibliografia:
      St. Kalinkowski, „Wczesnochrześcijańska apologia grecka (II-V w.). Zarys rozwoju, w: Atenagoras z Aten, przeł. Stanisław Kalinkowski, Warszawa 1985 IW PAX, s. 5-23.
      I. Krońska, „Sokrates”, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 2001.
      R. Legutko, „Platon Obrona Sokratesa”, wyd. Księgarnia Akademicka, Kraków 2003.
      W. Witwicki, „Pisma Platona – Eutyfron, Obrona Sokratesa, Kriton”, wyd. Książnica Polska, Lwów 1973 .
      www.wikipedia.pl
     

Apologia -(gr. απολογία, – apologia – obrona, mowa obrończa) – gatunek literacki wywodzący się ze sztuki oratorskiej. Tekst mówiony lub pisany, poświęcony obronie jakiejś osoby, idei, sprawy lub dzieła, zawierający jawną lub ukrytą ich pochwałę oraz odparcie zarzutów przeciwników. Apologia była gatunkiem częstym zwłaszcza w antycznej literaturze chrześcijańskiej. Typową apologią jest „Obrona Sokratesa” Platona. Tytuł dzieła jest dwuznaczny. Z jednej strony określa on po prostu mowę końcową Sokratesa. Z drugiej jednak, i zdaje się, że o to bardziej Platonowi chodziło – jest głosem poparcia udzielonym wielkiemu mędrcowi starożytności, „obroną” właśnie, ale jego poglądów czy stylu życia. W oryginale greckim tytuł dzieła brzmi „Apologia”.
„Obrona Sokratesa” przedstawia treść trzech mów, jakie Sokrates wygłosił na procesie w 399 r. p.n.e., na którym został skazany na karę śmierci.
Sokrates urodził się w Atenach około 470 roku przed Chr., w skromnej rodzinie: jego ojciec był prostym rzeźbiarzem, a matka położną. Bardzo szybko porzucił zawód swego ojca, by poświęcić się filozofii. Dyskutował z uczniami chodząc we wszystkie strony po Atenach: wzdłuż brzegów Ilissos, po agorze czy ulicach miasta. Nauczanie Sokratesa było przede wszystkim ustne. Sokrates jawi się jako mędrzec, zajęty głównie poszukiwaniem prawdy. Bardzo wysoko cenił sobie
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 53.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!