ikona pliku doc

Antropologia notatki

Materiały na egzamin


  209 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 209
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 93.00 kB.


PODZIAL ANTROPOLOGII
1. Antropologia filogenetyczna- zajmująca się rozwojem rodowym- pochodzeniem człowieka jako gatunku( etapami i czynnikami antropogenezy). Dział ten w II połowie XIX w opierał się najpierw na pośrednich dowodach ewolucji człowieka, później rozwiną się szeroko dzięki pozyskiwaniu materiałów wykopaliskowych. Podstawową gałęzią antropologii filogenetycznej jest paleoantropologia, anatomia porównawcza, fizjologia porównawcza i psychologia porównawcza naczelnych, etologia. Należy tu dodać, że obecnie wiele nowego do antropologii filogenetycznej wnoszą badania molekularne( genetyka molekularna). Można tu przetoczyć np.; ostatnio przeprowadzone badania porównawcze sekwencji fragmentów mDNA( DNA mitochondrialny), pochodzącego z kopalnych kości człowieka neandertalskiego.
Dowody pośrednie- dostarczają różne dziedziny nauk, dzięki którym wnioskuje się o pochodzeniu.
Dowody bezpośrednie- dostarczają wykopaliska, dzieki szczątkom wnioskowana jest forma człowieka.
2. Antropologia populacyjna- badająca zróżnicowanie wewnątrz gatunkowe człowieka. Jest to najstarszy historycznie dział antropologii, oparty na klasyfikacjach człowieka dokonanych w 1735 r przez K. Linneusza, w 1775r przez J.F. Blumenbacha i w 1798r przez J. Cuviera. Ten ostatni podzielił gatunek homo sapiens na trzy zasadnicze rasy: żółtą białą i czarną. Antropologia populacyjna, opierając się na zasadach genetyki klasycznej, przyjęła poglądy o stałości i niezmienności ras. W sposób opisowy i statyczny badała zróżnicowanie rasowe człowieka, efektem procesów ewolucyjnych.
3. Antropologia ontogenetyczna- badająca problemy rozwoju osobniczego człowieka, której początków można upatrywać w połowie XVIII w. Ten dział zajmuje się badaniem prawidłowości przebiegu rozwoju, wyjaśnieniem mechanizmów i praw rządzących tymi procesami, zróżnicowaniem w czasie i przestrzeni zjawisk ontogenetycznych. Głównym zadaniem je
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 93.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!