ikona pliku odt

Antomia i fizjologia budowa i funkcja jelita grubego notatki

Anatomia i budawa jelita grubego z ksiazki gołab traczyk:D


  292 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 292
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 235.35 kB.


                 


Budowa i funkcja jelita grubego.

Budowa jelita grubego
            Jelito grube (intestinum crassum) jest końcową częścią przewodu pokarmowego. Dzieli się na jelito ślepe(cecum) wraz z wyrostkiem robaczkowym (appendix vermiformis), okrężnicę (colon) i odbytnice (rectum). Okrężnica dzieli się z kolei na okrężnice wstępującą (colo ascendes), która zgięciem prawym przechodzi w okrężnice poprzeczną (colon transversum), a ta zgięciem lewym w okrężnice zstępującą (colon descendes). Przedłużeniem okrężnicy zstępującej jest okrężnica esowata (colon sigmoideum) . Jelito grube tworzy rodzaj obramowania otaczającego pętle jelita cienkiego położone w części środkowej jamy brzusznej. Jego długość wynosi od 1,5 do 1,8 m, a średnica jest większa od średnicy jelita cienkiego i ma przeciętnie 9 cm.
            Jelito ślepe, zwane też kątnicą jest początkowa częścią jelita grubego, położona na talerzu biodrowym prawym; rzutuje się na okolicę pachwinową prawą. Około 3 cm powyżej początku jelita ślepego na jego przyśrodkowej ścianie uchodzi jelito kręte ujściem krętniczo-kątniczym ( ostium ileocecale). W ujściu tym znajdują się fałdy błony śluzowej – zastawka krętniczo-kątnicza (valva ileocecalis), która zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z jelita grubego do jelita cienkiego. Ilość treści pokarmowej przechodzącej do jelita grubego jest oceniana na 600 do 800 ml w ciągu doby.
           
            Od podstawy jelita ślepego odchodzi wyrostek robaczkowy. Długość jego wynosi najczęściej około 8 cm, średnica ok 1 cm; cechuje go jednak zmienność. Ma krezeczkę(krezkę wyrostka robaczkowego- mesoappendix) i w położeniu typowym zwisa najczęściej z talerza biodrowego w kierunku miednicy mniejszej. Do określenia rzutu podstawy wyrostka robaczkowego na przednia ścianę jemy brzusznej, co ma znacznie w stanie zapalnym tego narządu są przydatne punkty podane przez Otto Lanza i Ch
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 235.35 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!