ikona pliku doc

Anatomia ucha notatki

Praca zaliczeniowa z anatomii


ocena: 4.0, 2
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 39.00 kB.


Anatomia ucha.
Ucho zewnętrzne
-małżowina uszna
Małżowina uszna jest tworem zbudowanym na chrzęstnym szkielecie (chrząstka sprężysta). Składa się on z chrząstki małżowiny usznej, która przyłącza się do chrząstki przewodu słuchowego. To od szkieletu zależy kształt ucha, jest on bardzo osobniczy i stanowi ważną część identyfikacji. Dolną część małżowiny usznej stanowi płatek. Nie ma on chrząstki, bywa różnie rozwinięty, może być przyrośnięty do policzka lub wolny. Małżowina uszna jest mocno ukrwiona. Występują przy niej liczne mięśnie szczątkowe.
-przewód słuchowy zewnętrzny
W jednej trzeciej zbudowany jest z chrząstki a w dwóch pozostałych przebiega w kości skroniowej. Z powodu tej budowy wyróżnia się w nim cześć zewnętrzną, chrząstkową oraz przewód kostny. Część chrzestna nie jest pełnym obwodem przewodu. W górnej ścianie jest przerwa zamknięta tkanką łączną. Zaczyna się on w otworze słuchowym zewnętrznym a na przyśrodkowym końcu przewodu kostnego znajduje się bruzda bębenkowa. Przewód jest wysłany skórą, która w chrzestnej części przewodu jest porośnięta włoskami. Implikuje to gruczoły łojowe których wydzielina zmieszana ze złuszczonym naskórkiem tworzy woskowinę. Jest ona rozrzedzana wydzieliną gruczołów apokryfowych (woskowinowych). Przewód słuchowy zamyka błona bębenkowa. Przebieg przewodu jest śrubowaty, najpierw zgina się ku tyłowi, później w przód (w płaszczyźnie poziomej). Od przodu i dołu przewód otacza ślinianka przyuszna. Przewód zaopatrywany jest w krew przez tętnicę skroniową i uszną głęboką.
Błona bębenkowa
Błona bębenkowa zbudowana jest z okrężnych i promienistych włókien tkanki łącznej. Od strony przewodu słuchowego zewnętrznego błona jest pokryta nabłonkiem płaskim a wewnętrzna powierzchnia pokryta jest błona śluzową. Grubość błony to około 100 μm. Ma ona kształt owalny a jej górna część jest po
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 39.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!