ikona pliku docx

anatomia i fizjologiaŻołądka notatki

Żołądek jest rozszerzona częścią przewodu pokarmowego, do której do którego połknięty karm trafia z przełyku. Pokarm zbiera się w żołądku, aż zostanie przesunięty do jelita cienkiego, w którym zachodzą dalsze procesy trawienny. Żołądek ma kształt haka i jest workiem mięśniowym. Od góry łączy się z przełykiem, a ku dołowi z pierwszym odcinkiem jelita cienkiego – dwunastnica. W żołądku wyróżniamy ścianę przednia i tylna. Obie powierzchni przechodzą jedna w druga na brzegach krzywiznami – mniejsza i większa. Polaczenia żołądka z przełykiem tworzy wpust – w nim znajduje się warstwy mięśni okrężnych, który utrzymują ujście do żołądka w stanie zamkniętym. Prawy obwód przełyku przechodzi w krzywiznę mniejsza. Od strony lewej przejście to tworzy wcięcie zwane zwane wcięciem wpustowym. Wcięcie to kończy się workowatym uwypukleniem, zwanym dnem żołądka.


ocena: 4.0, 6
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 7.82 MB.


Anatomia, fizjologią i rola żołądka.

Żołądek jest rozszerzona częścią przewodu pokarmowego, do której do którego połknięty

karm  trafia z przełyku. Pokarm zbiera się w żołądku, aż zostanie przesunięty do jelita cienkiego, w którym zachodzą dalsze procesy trawienny. Żołądek ma kształt haka i jest workiem mięśniowym. Od góry łączy się z przełykiem, a ku dołowi z pierwszym odcinkiem jelita cienkiego dwunastnica. W żołądku wyróżniamy ścianę przednia i tylna. Obie powierzchni przechodzą jedna w druga na brzegach krzywiznami mniejsza i większa. Polaczenia żołądka z przełykiem tworzy wpust w nim znajduje się warstwy mięśni okrężnych, który utrzymują ujście do żołądka w stanie zamkniętym. Prawy obwód przełyku przechodzi w krzywiznę mniejsza. Od strony lewej przejście to tworzy wcięcie zwane zwane wcięciem wpustowym. Wcięcie to kończy się workowatym uwypukleniem, zwanym dnem żołądka.

Cześć przylegająca do wpustu to część wpustowa; środkowa, największa część to trzon żołądka, a dolna to część odźwiernikowa, kończy się odźwiernikiem. Jest  to mięsień zamykający polaczenie żołądka z dwunastnica.

 

Ściana żołądka składa się z czterech warstw: zewnętrznej błony surowiczej; mięśniówki; podśluzowi, zawierającej naczynia krwionośne i nerwy, oraz błony śluzowej, która silnie pofałdowana, co zwiększa jej powierzchni.

Błona mięśniowa składa się z trzech warstw:

  1. zewnętrznej podłużnej
  2. środkowej okrężnej
  3. wewnętrznej skośnej

Wyspecjalizowane gruczoły wydzielnicze śluzówki wytwarzają dziennie około 2 litrów dziennie soku żołądkowego, który składa się:

  1. wody i soli mineralnych (wydzielanych przez gruczoły żołądka);
  2. śluzu wydzielanego przez komórki śluzowe szyjki gruczołu żołądkowego oraz powierzchniowe komórki śluzowe na wewnętrznej powierzchni żołądka;
  3. kwas solny i czynnik wewnętrzny (wydzielane przez komórki okładzinowe w gruczołach żołądkowych);
  4. pepsynogen wydzielany przez komórki główne.

 Unerwienie i regulacja pracy żołądka

1. Drogi dośrodkowe tworzą nerwy smakowe, węchowe, czuciowe, zaopatrujące narządy biorące udział w spożywaniu pokarmu, włókna dośrodkowe nerwów żołądka i jelit.

2. Ośrodek wydzielania soku jest umieszczony w rdzeniu przedłużonym, a jego czynność jest zależna od kory mózgowej.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 7.82 MB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!