ikona pliku doc

Analiza wiersza – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego notatki

Analiza wiersza – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o ... (chłopcu polskim)” „Elegia o ... (chłopcu polskim)” Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą, haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, wyszywali wisielcami drzew płynące morze. Wyuczyli cię, syneczku ziemi twej na pamięć, gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami. Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg, przemierzyłeś po omacku najwstydliszwe z ludzkich dróg. I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc, I poczułeś jak się jeży w dźwięku minut-zło, Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką, Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?


ocena: 4.0, 3
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 174.00 kB.


Analiza wiersza – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
„Elegia o ... (chłopcu polskim)”
Krótka Biografia i twórczość autora
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie 22 stycznia 1921, poległ w powstaniu warszawskim 4 sierpnia 1944 roku. Był synem Stanisława Baczyńskiego, krytyka literackiego, i Stefanii Baczyńskiej, z którą łączyły go bardzo silne więzi emocjonalne. To ona pierwsza zwróciła uwagę na talent literacki syna. Życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest typowy dla pokolenia międzywojennego. Maturę zdał w czerwcu 1939 roku, na kilka tygodni przed wybuchem wojny. Całą wojnę spędził w Warszawie, przez krótki czas studiował polonistykę na tajnym uniwersytecie stołecznym. W czerwcu 1942 roku poślubił Barbarę Drapczyńską, swą przyjaciółkę ze studiów. Ona także zginęła w powstaniu. W 1943 roku poeta wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK "Zośka", przeszedł konspiracyjne przeszkolenie bojowe i uzyskał stopień podporucznika. Brał udział w akcjach bojowych w terenie. W pierwszym dniu powstania Baczyński został odcięty od swego oddziału i walczył na placu Teatralnym. Został zastrzelony w Pałacu Blanka. Wspólny grób Baczyńskiego i jego żony znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze batalionu powstańczego AK "Parasol".
Krzysztof Kamil Baczyński żył wyjątkowo krótko, lecz pozostawił po sobie bogaty dorobek poetycki. Zaczął pisać bardzo wcześnie. Jego pierwsze wiersze, jeszcze niepublikowane, powstały już w 1936 roku. Lecz z debiutem doczekał czasów wojny. W 1940 roku pojawił się odbity manuskrypt Zamknięty echem. Jesienią ukazał się następny tomik Dwie miłości (wiersze odbito w siedmiu egzemplarzach). W 1946 roku, w dziewięćdziesięciu sześciu egzemplarzach, odbito Wiersze wybrane, opatrzone pseudonimem Jan Bugaj. Jesienią 1943 roku wysze
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 174.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!